Celep Kasabası Web Sitesi

Diyarbakırın Yeni Stadı Yüzde 98 Tamamlandı

” Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca Diyarbakır’da yaptırılan 33 bin izleyici kapasiteli “engelli dostu” stadın yüzde 98’i tamamlandı”

Diyarbakır’ın Yeni Stadı Yüzde 98 Tamamlandı

TOKİ’nin Diyarbakır’a yapmış olduğu 33 bin kişilik stadın yüzde 98’i tamamlandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca Diyarbakır’da yaptırılan 33 bin izleyici kapasiteli “engelli dostu” stadın yüzde 98’i tamamlandı.

Merkez Kayapınar ilçesinde, 158 bin metrekare alanda Diyarbakır’ın yanı sıra bölgeye de hizmet verecek UEFA ve FIFA standartlardaki 33 bin izleyici kapasiteli stat, 2 ay sonrasında hizmete açılacak. Konfor açısından Türkiye’nin sayılı stadyumları içinde yer alacak 6 kattan oluşan tesisin dış cephe kaplaması ile çim serme işlemleri sonlanmış oldu.

2 BİN 340 ARAÇLIK PARK YERİ OLACAK

Skorboard, restoran, kafeteryalar, VIP salonları, basın tribünü, otopark, izleyici ve sporcu girişi şeklinde alanları en uygun şekilde tasarlanan, alttan ısıtmalı olacak stadyumda, 306’sı engelli aracı olmak suretiyle 2 bin 340 vasıta kapasiteli park yeri bulunacak. Kendileri için ayrılan bölgelere araçlarını park edecek engelliler, 21 asansörü kullanarak istedikleri katta karşılaşmaları izleyebilecek.

MALİYETİ 150 MİLYON TL

Tesiste incelemede bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk, AA muhabirine, Bakanlık olarak Türkiye genelinde 36 stat projesi yürüttüklerini söylemiş oldu.

Bunlardan 15 tanesinin tamamlandığını, 11’inin yapımının sürdüğünü, diğerlerinin ise ihale hazırlıklarının devam ettiğini aktaran Türk, Diyarbakır Stadyumu’ndaki fiziki gerçekleşmenin yüzde 98’e ulaştığını aktardı.

Stadın temelini 3 yıl ilkin attıklarını ifade eden Türk, şunları kaydetti:

“Maliyeti ortalama 150 milyon liradır. Tüm yoğunluğumuz çimlerin gelişimine yönelik. öteki alanlarda küçük eksiklikler var, onlar da gideriliyor. Çimin gelişmesi ve top oynamaya hazır hale gelmesi için 2 ay var.”

33 BİN KİŞİLİK OLACAK

Türk, ülkedeki statların uluslararası organizasyonlara bakılırsa yapıldığını vurgulayarak, “Mayıs ayında tamamen futbol oynamaya uygun olacak stat, 33 bin kapasiteyle Avrupa’nın bir final karşılaşmasına dahi ev sahipliği meydana getirecek özelliklere haiz.” ifadesini kullandı.

“Türkiye’nin yedi bölgesinde yeteri kadar stadyumumuz oldu.” diyen Türk, stadyumlara verilen adların bilhassa toplumsal medyada fazlaca gündeme getirildiğini belirtti.

Türk, koltuk renkleri ve öteki bazı mimari detaylarda yandaş gruplarını dikkate aldıklarını anımsatarak şu şekilde devam etti:

“İSİM, BAKANIMIZIN TAKDİRİYLE İSİM VERİLİYOR”

“Bizler Diyarbakır Stadyumu, Samsun Stadyumu, Trabzon Stadyumu diye adları resmi yazışmalarda kullanıyoruz. fakat bizim tesislerimize isim verme ile müteallik Bakanlığımızın bir yönetmeliği var. Bakanımızın takdiriyle isim veriliyor. İsim mevzusundaki talepleri valimizin teklifi ile bakanımız değerlendirecektir.”

“DİYARBAKIR’A BAŞKA YATIRIMLARIMIZ DA VAR”

Gençlerin ve sporcuların stadyumu doldurmasının kendilerini mutlu edeceğini işaret eden Dursun Türk, bu kapasitedeki tesisleri işletmenin maliyetinin yüksek bulunduğunu bildirdi.

Türk, Diyarbakır’daki gençlerin spor yapacağı tesislere ulaşması için çabaladıklarını işaret ederek, “Diyarbakır’da başka yatırımlarımız da var. Mardin yolu üstündeki spor kompleksini yeniden ayağa kaldırdık, büyük bir olimpik havuz yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.