Celep Kasabası Web Sitesi

Gönüllü olması durumunda İlik Vermeyen Bağışçılara Çağrı

“Bu son aşama fena bir durum. Uçurumun kenarında düşmek suretiyle olan bir hastayı tutmamış oluyorsunuz. oysa onu tutup hayata bağlayabilirsiniz”

Gönüllü olması durumunda İlik Vermeyen Bağışçılara Çağrı

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakli Ünitesi Koordinatörü Prof. Dr.

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakli Ünitesi Koordinatörü Prof. Dr. Canan Albayrak, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’ne (TÜRKÖK) gönüllü bağışçı olup, bir hastaya kemik iliği uyum sağlamış olduğu halde bağışta bulunmayan vericilerin bir yaşamdan vazgeçmiş olduklarını söylemiş oldu. Prof. Dr. Albayrak, “Bu son aşama fena bir durum. Uçurumun kenarında düşmek suretiyle olan bir hastayı tutmamış oluyorsunuz. oysa onu tutup hayata bağlayabilirsiniz” şeklinde söyledi.

OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakli Ünitesi Koordinatörü Prof.Dr. Canan Albayrak, TÜRKÖK’ün Türkiye’de bir devrim yarattığını söyleyerek hastalara bu sistem üstünden ilik bulabildiklerini belirtti. Türkiye’de oldukça sayıda ilik vericisi bağışçı bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Albayrak, “Biraz daha bilgilendirirsek daha fazla vatandaşımız bağışçı olma yolunda gidebilir. benzeyen nüfusa haiz Almanya’da 8 milyon ilik bağışçısı var. Türkiye’de hemen hemen bu sayılara ulaşamadık 80 milyonluk bir ülke olarak. Bizim de 8-10 milyonluk bir verici havuzumuz kabil vakit içinde. Şu anda daha gerilerdeyiz fakat hızla kapatmak üzereyiz. biz de artık ilik arayan tüm hastalarımıza ilik bulabilelim istiyoruz. Son günlerde haberlerde duyuyoruz bazı bağışçılar vazgeçti diye. Hastalarımız ilik nakli olamıyorlar. yurttaşlarımızın bu mevzuda birazcık daha duyarlı olmaları lazım. Bu durumdaki hasta, onların kendi evlatları ya da kendileri de kabil. İlik bekliyorsunuz bulunmuş oldu diye bir haber geliyor, sonrasında da ‘bağışçınız vazgeçti’ deniyor. Bu son aşama fena bir durum. Uçurumun kenarında düşmek suretiyle olan bir hastayı tutmamış oluyorsunuz. oysa onu tutup hayata bağlayabilirsiniz” şeklinde konuştu.

‘HASTALARIN BAŞKA ŞANSLARI YOK’

Kemik iliği alma işleminin de fazlaca kolay bulunduğunu belirten Prof. Dr. Albayrak, “Bu işlemin bir çok periferik kısaca ilik damardan kandan toplanıyor. Bir kısmı ise kemik iliğinden de toplanması gerekebilir. Her ne şekilde olursa olsun verilecek kemik iliği bir insanoğlunun yaşamını kurtaracaktır. Bağışlanan bir çeşit kan ürünüdür ve vücudumuz onu fazlasıyla yerine koyar. Lösemi, talasemi majör, immün yetmezliği şeklinde hastalıkları olan hastalarımızın ilik naklinden başka şansları olmuyor. biz de sıhhatli bireyler olarak onlara ilik vermek için birbirimizle yarışmamız lazım. Bağışçı iliğini vermeyerek bir yaşamdan vazgeçmiş oluyorlar. ‘Ben yokum’ bu yardım işinde diyorlar. Bence birazcık daha düşünürlerse vicdani olarak bu işlemi hayata geçirmeye karar vereceklerdir” şeklinde söyledi.

‘VAZGEÇME ORANLARI TÜRKİYE’DE YÜKSEK’

Bu işlemin bağışçıya hiçbir ziyanı olmadığını dile getiren Prof. Dr. Canan Albayrak, “Türkiye’de bağıştan vazgeçme oranlarının öteki ABD ve Avrupa ülkelerine bakılırsa daha yüksek bulunduğunu biliyoruz. Çünkü bağışlarını başlangıçta yaparken bilinçsiz olarak yapıyorlar sonrasında bir şeyler anlatıldığı vakit ‘vazgeçeceğim, bunu yapamayacağım’ diyor. ya da erişkin olmalarına karşın ‘annem, babam istemiyor, eşim istemiyor’ benzer biçimde bahanelerin arkasına sığınıyorlar. oysa 18 yaşından sonrasında biz yetişkiniz, bağışı kendimiz yapabiliriz. Bunun için annemizin babamızın iznine ihtiyacımız yok” şeklinde konuştu.

TÜRKÖK NEDİR?

TÜRKÖK, sıhhat Bakanlığı’nın kemik iliği nakli bekleyen hastalar ve fazlaca sayıda gönüllü vericiye ilişkin doku grubu antijeni bilgilerinin depolandığı Kemik İliği Bankası’nın (KİB) kurulması ve kemik iliği nakli ile alakalı merkezler içinde koordinasyonun sağlanması için oluşturduğu Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’nin kısa adıdır.

Bu merkeze, gönüllü kemik iliği yada periferik kök hücre bağışçılarının kazanılması Türk Kızılayı tarafınca sağlanmaktadır. Kök hücre bağışçısı kazanımı emekleri ‘Ulusal Kan ve Kan Ürünleri Rehberi’ çerçevesinde gerçekleşmektedir.

Türk Kızılayı, ‘kök hücre bağışçısı kazanımı’ görevine, bünyesindeki bölge kan merkezlerinde kurduğu 12 gönüllü verici merkezi ile hazırlık çalışmalarını tamamlamasının arkasından, 13 Ağustos 2014 tarihinde etken olarak adım atmıştır.

– Samsun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.