Celep Kasabası Web Sitesi

Beüde Arapça informasyon Yarışması Düzenlendi

“Allah’ın kulu olmamız ve Kur’an-ı Kerim’deki ilahi mesajı anlamamız gerekir”

Beü’de Arapça informasyon Yarışması Düzenlendi

19 saat ilkin

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) İslami İlimler Fakültesi tarafınca ‘1.Arapça data Yarışması’ düzenlendi.

 Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) İslami İlimler Fakültesi tarafınca ‘1.Arapça data Yarışması’ düzenlendi.

İslami İlimler Fakültesi konuşma Salonu’nda Kur’an tilaveti ile başlamış olan programda Arapça şiir dinletisi, tiyatro vizyonu, naat okunması ve ilahi dinletisi de yer aldı. İslam’ın özünü ve ruhunu iyi anlamamızın önemine değinen İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. İsa Yüceer, “Allah’ın kulu olmamız ve Kur’an-ı Kerim’deki ilahi mesajı anlamamız gerekir” şeklinde söyledi.

Peygamber Efendimizin (s.a.v) sünneti olan hadisleri de idrak etmek icap ettiğini belirten Prof. Dr. Yüceer, “1400 senelik kaynaklara sahibiz. Gençlerimizin bu kaynakları öğrenmeleri ve güzel bir niyete haiz olmaları gerekiyor” diyerek durumu izahat etti.

Arapça, Müslüman’ın hayatında eğer olmazsa olmazıdır diyen BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, “Arapça, Rabbimizin Kur’an-ı indirdiği dildir, ümmetin ve insanlığın yegane önderi Peygamber Efendimizin (s.a.v) dilidir ve ümmetin ve insanlığın yegane rehberi Kur’an-ı Kerim’in dilidir” şeklinde söyledi.

Arapça olmadan İslam’ı iyi anlamanın ve layıkıyla yaşamı sürdürmenin bir yönüyle tamamlanmamış kalacağını ifade eden Prof. Dr. Demirtaş, her Müslüman’ın kesinlikle Arapçayla bağının olması icap ettiğini söylemiş oldu.

Prof. Dr. Demirtaş konuşmasında, ideal olanın ise Arapça yazıp, okumak ve idrak etmek bulunduğunu belirterek bu tür faaliyetlerin Arapçayı öğrenmek için fırsat bulunduğunu belirtti.

Konuşmaların peşinden İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinin yarıştığı informasyon yarışmasına geçildi. 2017-2018 eğitim öğretim yılı Arapça dersi müfredatından oluşan 10 probleminin yer almış olduğu yarışma sonucunda kazananlara ödüller takdim edildi. 4’ncü grup birinci, 2’nci grup ikinci, 3’ncü grup üçüncü ve 1’nci grubun dördüncü olduğu program, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. İsa Yüceer, Müderris Abdurrahman Meki, Memduh Eren Camii İmamı Sedat Kaya tarafınca ödüllerin takdim edilmesiyle sonlanmış oldu. – BİTLİS

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.