Celep Kasabası Web Sitesi

Bakan Özhaseki: 15 Temmuz Ruhu Sandığa Yansıdı

“”

Bakan Özhaseki: “15 Temmuz Ruhu Sandığa Yansıdı”

23 saat ilkin

Bakan Özhaseki: “15 Temmuz ruhu sandığa yansıdı” “Yıl sonuna kadar bayındır barışından 30-40 milyar lira beklentimiz var”KAYSERİ – 24 Haziran seçimi sonrasında bir takım ziyarette bulunmak için kendi memleketi Kayseri’de gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, seçim sonuçlarıyla alakalı olarak,…

Bakan Özhaseki: “15 Temmuz ruhu sandığa yansıdı”
“Yıl sonuna kadar bayındır barışından 30-40 milyar lira beklentimiz var”

KAYSERİ – 24 Haziran seçimi sonrasında bir takım ziyarette bulunmak için kendi memleketi Kayseri’de gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, seçim sonuçlarıyla müteallik olarak, “15 Temmuz ruhu sandığa yansıdı” şeklinde söyledi. İmar barışındaki üstün dereceli başvuruyu değerlendiren Özhaseki, “Yıl sonuna kadar 30-40 milyar lira para toplanacağını düşünüyoruz” şeklinde ifade etti.
Kayseri Gazeteciler Cemiyetinin yeni başkanı Veli Altınkaya ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret eden Özhaseki’ye Vali Süleyman Kamçı ve AK Parti İl Başkanı Fatih Hasyüncü birlikte rol aldı. Reklam pastasından fazlaca büyük hisse alamayan mahalli basının ayakta kalmasının zor bulunduğunu belirten Özhaseki, mahalli basınla müteallik çalışmaların seçimden dolayı sekteye uğradığını, yeniden gündeme getirileceğini açıkladı.
“Yüzde 86 elerki adına kazanç”
24 Haziran seçimlerinin büyük bir olgunluk içinde geçtiğini dile getiren Özhaseki, gündeme değin şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:
“Seçim büyük bir sükunet ve olgunluk içinde geçti. Bu seçimde ilk kazanım elerki kazanımı oldu. Son 17 senedir 13 seçim yapılmış oldu, kimsenin burnu kanamadı. Hepimizi üzecek bir vaka meydana gelmedi. Üstelik de Avrupa’dan Türkiye’de bir şey olsa diye bekleyenlerin olduğu bir durumda Türkiye müthiş bir olgunlukla bu seçimi yapmış oldu. Son seçimde yüzde 86 şeklinde bir katılım bizim için bir kazanç. Özellikle referandum öncesinde ifade etmeye çalışmıştık, yüzde 10 barajının ittifakların olacağı durumda bir anlamının kalmayacağını söylemiştik. Vatandaşın yüzde 98’ini temsil eden siyasal fikirler mecliste yer aldı.”
“Millet liderine sahiplendi”
“Millet liderine sahiplendi. Neredeyse 27 milyon oy Recep Tayyip Erdoğan için kullanıldı. Sandığa 15 Temmuz ruhu yansıdı. Bir taraftan FETÖ bela örgütü, bir taraftan PKK terör örgütü, bir sürü isimle anılan örgütlerin her birinin faaliyetlerinin karşısında bir araya gelen Cumhur İttifakı 15 Temmuz sonrası seçime damgasını vurmuştur. 16 senedir iktidarda olan bir parti var, envai çeşit suçlamalar devam ediyor. Millet bu biçim şeyleri elinin tersini itmiş ve yeni sisteme ve onun başındaki lidere itimatını ortaya koymuştur.”
“Türkiye’ye senelerce fenalık edenler hizaya geldi”
“İçerideki şer odaklarıyla beraber yurt haricinde da bir oldukça ülke milletin sivil iradesini temsil eden insanlara kapıları kapatmıştır. Seçimden sonrasında onlar da mısra geldiler. Onlarca memleketin temsilcisi, buluşma almak için, konuşalım demeye başladılar. Türkiye’ye senelerce fenalık edenler hizaya geldiler. Eski Türkiye benzer biçimde hizada durmamızı bekleyenler şimdi bizi isteseler de istemeseler de eşit ülke statüsünde kabul edecekler. Çok şükür geçmişimizle de övünüyoruz. fakat son yıllarda yaşadığımız bir ekip zorlamalardan dolayı da o ülkelerin suçlamalarına maruz kalıyorduk. Bu seçimler Türkiye’nin minimum onlar kadar elerksel bulunduğunu ortaya koymuştur.”
“Askeri vesayet ile beraber bürokratik vesayet de kırılacak”
“Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişte referandum yapılırken, askeri vesayete son verileceğini ve koalisyona son verileceğinin iddiasında bulunmuştuk. Bu sistemle beraber hepimiz görmüş oldu ki bürokratik vesayet de kırılıyor. Çok süratli iş görülen, milletin önünü açma, projeleri hayata geçirme süreci başlıyor. Koalisyon görüşmeleri olmayacak demiştik bir taraftan. Şimdi en çarpıcı tablo ortaya çıktı; millet liderini seçti. Liderini seçince hükumet de seçilmiş oldu, güvenoyu da aldı. Bunun formalite YSK’nın seçim neticelerini resmi olarak onay etmesi kısmı kaldı.”
“Hiç kimse iyi bir kanunun çıkmasını engelleyemeyecek”
“Kanunların yapılması meselesine erişince; yürütme ve yasamanın bağımsız bir halde işleyeceğini söylediğimizde de bizlere inanmamışlardı. Kanun tekliflerini hükumet olarak yollayacağız. her insanın gözü önünde kanunlar tartışılacak. asla kimse hükumete taş koyuyorum diyerek iyi kanunların çıkmasını engelleyemez. Bundan sonrasında kanunlar da Meclis’te uzlaşıyla çıkacak.”
“PKK’nın beli kırıldı fakat tamamen bitti diyemeyiz”
“Türkiye’deki bir ekip çekince ve problemler hala devam ediyor. Beli kırılmış diyebiliriz fakat tamamıyla bitti diyemeyiz. PKK bitti demek için yurt haricinde da bitmesi lazım. bu aşamada Irak, İran ve ABD’yla görüşmeler yapılıyor. Onların Türkiye içindeki etkinlikleri bitti. Köyler, dağlar temizlendi. Tek tük kalıntıları da temizleniyor. FETÖ örgütüyle de aynı şekilde. tüm FETÖ’nün iç yüzü ortaya çıktıktan sonrasında gördüğümüz manzaraya inanamıyoruz. 15 Temmuz’dan sonrasında ortaya dökülen belgeler yardımıyla anladık ki dev gibi bir ülkeye yaslanmışlar, aşağı doğru şeytanı bile şaşırtacak yapıları var. Gaybubet evleri, Bylock, kripto, mor beyin Bunlar nereden çıkıyor? Bundan sonrasında başka bir isim altında bir şey çıkarsa şaşırmayacağız. Bu mücadelenin önemli şekilde verilmesi lazım. Bazı anneler babaların içi yanıyor eyvallah fakat bu işin ciddiyetle bağımsız yargıçlar tarafınca takip edilmesi lazım. Bunu ciddiyetle sürdürüyoruz. esasen bu mevzu bizi MHP ile bir araya getirdi. Meselemiz iktidara gelmek meselesi değildi, ülke, vatan, bayrak, kalım meselesiydi. Bundan sonrasında da aynı savaşım ortaklarımızla beraber şer odaklarına mukabil devam edecek.”
“Seçimlerde oy oranlarının düşüşüyle müteallik emek harcama yapılacak”
“Kayseri’de parti olarak geri gidişimiz var, bu mevzuda çalışmalarımızı yapacağız. normal olarak buradan bir ders aldık, fakat doğru ders almak lazım. bir ihtimal AK Parti’nin şimdiye kadar ortaya koyduğu performansı hiçbir parti ortaya koyamadı. 13 seçim var hepsinde şampiyon sizsiniz; fakat birazcık aşağı birazcık yukarı oy alıyorsunuz. ayrıca birazcık oyumuzun azalması, yükselmesi ve bunun niçin olduğu mevzusunda lüzumlu emek harcamaları yapacağız. Kayseri’deki milletvekili sayımız ittifakla birlikte gene aynı. kısaca millet bizlere kızınca ortağımıza yöneliyor. sonucunda burada 8 dost beraber hareket edeceğiz, temel atmalarda, açılışlarda bir arada olacağız.”
“Yerel yönetimlerde özerklik, PKK’nın özyönetim ilanından ayrımsız”
“Üzüldüğümüz bir taraf var; o da CHP’nin tavrı. Tek başlarına cumhurbaşkanı olarak seçilmedikleri için değişik gruplara sempatik davrandılar. İnşallah bunu bir tek oy için yapmışlardır, samimi değillerdir. Bunlar seçim için yapılmış sözcükler diye düşünelim ve gülümseyelim. Hele hele CHP Genel Başkanının mahalli yönetimlerde özerklik şartını tanıyacağız sözü oldukça dikkate değerdir. mahalli yönetim özerklik şartının kayıtsız şartsız tanınması PKK’nın özyönetim ilanından farksızdır. İnşallah bu yalnız seçimlere yönelik bir atraksiyondur. Hakikaten bu mevzularda fazlaca ısrarcılarsa bu Türkiye Cumhuriyeti için kaygı verici bir durum. Dindarlara muhalif tavırları hoşumuza gitti. TRT’de çalışan kızımızın başörtüsünü yakınma edenler, bu mevzularda acı laf edenler bu seçimlerde başımızın tacı dediler, bundan dolayı da mutlu olduk.”
“Seçimlerden sonraki fena planlar Muharrem Bey’in mesajıyla suya düştü”
“Bir fena plan vardı; bu bir suizan değil. Seçimlerden sonrasında seçimlere şike bulaştıracak bir ekip söylemler ortaya atıldı. Bu da Muharrem Bey’in ‘Adam kazanmıştır’ demesiyle suya düştü. Anlaşılan o ki, bundan önceki referandumdaki yenilgiyi hazmedemeyenler, bu yenilgiden sonrasında provokasyon izini sürmekteydi fakat başarıya ulaşmış olamadılar. bizlere, siyasilere, her insana düşen neticeleri öpüp başa koymak ve olgunluk içinde önümüze bakmaktır.”
“Bakan olup olmamam mühim değil, bundan sonrasında da hizmet etmeye devam edeceğim”
“Şapkamı, ceketimi koyan bir yaradan’ın kulu çıkmadı. Bu söz hiç kimseye yakışmaz, sözü anlatmaya kimsenin hakkı yok, haddi de değil. Eğer seçilmek istiyorsanız, kendinizi millete sevdireceksiniz. Ben burada beş dönem mahalli yönetimlerde aday yapıldım, seçildim. Anketlerde yüzde 60-70 civarında netice çıkıyordu fakat asla rehavete kapılmadım. Bundan sonraki meclis tablosu içinde hükumetin iyi mi şekilleneceği mevzusunda Ankara’da istişareler sık sık yapılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız kadar istişareye ehemmiyet veren önder görmedim. 8-10 saat masada oturup sözünü kesmeden dinlediği olmuştur. Saçmalayanlara bile saatlerce dinleyip not alıp yanıt veren bir önder. Bakan olup olmamam mühim değil, belediye başkanı olarak da milletvekili olarak da hizmet ettim. Bundan sonrasında da hizmet etmeye devam edeceğim.”
“Güneydoğu’da yurttaş hükumete güveniyor”
“Güneydoğu’da terörün en yoğun yaşandığı 8-10 bölge var. Çalışma alanımda birinci plandaki bölgeler oralardı. İlk gittiğimle bu gün içinde dağlar kadar fark var. İlk gittiğimde 13-14 yaşındaki evlatların silah taşıdığını ben de gördüm. sonrasında şehirleşme mevzusunda emekler sürerken yurttaşlarımızın kafasında sual işaretleri vardı. süre içinde sisli havanın birazcık dağıldığını gördük. İnşaatlar başladığında bağlantı daha da arttı. O günden bu yana bu durum oylara yansıyor. sadece hala bazı endişeler yaşanıyor. Bir ekip şeklinde söyledi dokular ve kendi içinde bir ekip aşiret kavgaları bulunduğunu biliyoruz fakat yurttaş artık hükumete güveniyor. fakat CHP’nin bir taktiği var, AK Parti’nin iktidardan düşmesi ve Erdoğan’ın başkan olamaması adına bir taktik bu. Milletvekillerini kiralayan bir parti yalnız tüzüğünü ortaya koysa, net bir tavırla ortaya çıksa daha iyi oy olur.”
İmar Barışına 1 milyon 650 bin müracaat
“İmar Barışı Bakanlık olarak, benim çabamla ortaya konulmuş olan bu hususun ne kadar doğru bir karar bulunduğunu gördük. Dün akşam aldığım sayı bir milyon 650 bindi. Günlük averaj müracaat 100 bin. yurttaş devletiyle barışmak istiyor. biz de vatandaşla barışmanın keyfini yaşarken, bir taraftan da bu parayı kentsel dönüşümde iyi mi kullanacağımızı planlıyoruz. yurttaş bu parayı senenin sonuna kadar yatırabilecek. yıl sonunda elimize geçecek para 30-40 milyar civarında olacağı yönünde.”

Yoruma kapalı.