Celep Kasabası Web Sitesi

Kırsal Bölgelerdeki hanımefendilere Yönelik Önce sıhhat Projesi Konya ve Kayseride

“Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan hanımlarımıza bu eğitimleri ulaştırıp, hayat kalitelerini yükseltmeyi hedefliyoruz. Evlerdeki bireylerin tamamında bu mevzuda farkındalık oluşturmak hanımefendilerin eğitimi ile mümkün oluyor. Yılsonuna kadar 17 değişik bölgede minimum bin 200 hanıma ulaşacağımızı öngörüyoruz”

Kırsal Bölgelerdeki bayanlara Yönelik ‘Önce sıhhat’ Projesi Konya ve Kayseri’de

21 saat ilkin

Bu yıl Mersin, Muğla, Denizli ve Aydın ile başlamış olan ‘Önce Sağlık’ projesi Konya ve Kayseri’deki eğitimlerle sürüyor.

Bu yıl Mersin, Muğla, Denizli ve Aydın ile süregelen ‘Önce sıhhat’ projesi Konya ve Kayseri’deki eğitimlerle sürüyor. Köylerde meydana gelen buluşmalara katılan hanımefendilere ilk yardım, temel sıhhat, kanser taraması, hanım hastalıkları ve organ bağışı ile alakalı uygulamalı eğitimler veriliyor.

Akfen tüm ortaklık tarafınca kurulan Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve sıhhat Vakfı (TİKAV) koordinatörlüğünde 2018 yılı süresince Akfen Yenilenebilir Enerji şirketinin elektrik üretim santrali yatırımlarının bulunmuş olduğu Türkiye’nin 17 değişik kırsal bölgesinde meydana gelen ‘Önce sıhhat’ projesi devam ediyor. Proje kapsamındaki eğitimlere katılan hanımefendilere ilk yardım, temel sıhhat, kanser taraması, muayene rutinleri, hanım hastalıkları ve organ bağışı ile alakalı uygulamalı seminerler veriliyor. meydana getirilen açıklamada; geçen yıl ‘Evde Okullu Olduk’ projesiyle 0-6 yaş grubu evlatların gelişimi mevzusunda 15 değişik bölgede 1000 hanıma ulaşılırken, ‘sağlık’ olarak belirlenen bu senenin teması ile bin 200 hanıma eğitim verilmesi amaçlandığı kaydedildi.

Projenin yedinci etkinliği Konya’daki Yaysun güneş enerjisi santralinin (GES) bulunmuş olduğu Ereğli Zengen Mahallesi Konya Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası’nda, sekizinci buluşma ise Kayseri’deki Çamlıca hidroelektrik santralinin (HES) yer almış olduğu Yahyalı Balcıçakırı İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Buluşmalara 200’ü aşkın hanım katıldı.

17 değişik bölgede bin 200 hanıma ulaşacak

TİKAV Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz, her yıl değişik mevzularda düzenledikleri eğitimlerle ailenin temeli olan bayanların çeşitli mevzulara olan farkındalıklarını arttırmayı amaçladıklarını beyan etti.

‘Önce sıhhat’ programının bir çok kez ilk yardım, erken teşhis ve tedavi mevzusunda yaşam kurtarıcı rol oynayabildiğini özetleyen Yılmaz, “Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan hanımlarımıza bu eğitimleri ulaştırıp, ömür kalitelerini yükseltmeyi hedefliyoruz. Evlerdeki bireylerin tamamında bu mevzuda farkındalık oluşturmak bayanların eğitimi ile mümkün oluyor. Yılsonuna kadar 17 değişik bölgede minimum bin 200 hanıma ulaşacağımızı öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yapılan bilgilendirmede; ‘Önce sıhhat’ projesinde 2018 yılının ilk 4 ayında Mersin Anamur Otluca HES, Muğla Ula Kavakçalı HES, Muğla Seydikemer Sekiyaka HES, Denizli Kale Demirciler HES, Denizli Acıpayam Yeşilvadi GES, Aydın Bozdoğan Sırma HES, Konya Ereğli’deki Yaysun GES ve Kayseri Yahyalı’daki Çamlıca HES yatırımlarının bulunmuş olduğu bölgelerde sıhhat eğitimleri verildi. Proje Mayıs ayında da Giresun’daki Çalıkobası ve zirve HES ile Trabzon’daki Yağmur HES yatırımlarının bulunmuş olduğu bölgelerdeki eğitimler ile devam edeceği bildirildi. ‘Önce sıhhat’ projesi ile 2018 yılı sonunda toplam eğitim verilen noktaların sayısı 17’ye ulaşacak.

‘Evde okullu olduk’tan sonrasında sağlığa yöneldi

‘Önce sıhhat’ projesi, TİKAV ile Akfen Yenilenebilir Enerji’nin ilk toplumsal mesuliyet projesi değil. Geçen yıl da ‘Evde Okullu Olduk’ projesi ile gene Akfen Yenilenebilir Enerji şirketinin enerji yatırımlarının bulunmuş olduğu noktalarda yaşayan halka yönelik bir proje gerçekleştirildi. Kırsal bölgelerde ikamet eden ve 0-6 yaş grubu çocuk sahibi olan hanımefendilerin katılımıyla hayata geçirilen ‘Evde Okullu Olduk’ projesi ile annelere evlatların muayene ve aşı takvimleri, beslenme sağlığı ve ev kazaları hakkında eğitim verildi. 15 değişik noktada 1000 kadının katılımıyla gerçekleşen eğitimlerde yetişkinlerin çocuklarıyla nitelikli süre geçirebilmeleri ve onların gelişim süreçlerine destek olabilmeleri için evde bulunan malzemelerle ev içinde okul öncesi etkinlik atölyesi emek vermesi yapılmış oldu. – İSTANBUL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.