Celep Kasabası Web Sitesi

Moryakup Kilisesi ve Zeynel Abidin Camisinin Unesco aslolan Listesine Alınması İsteği

“Zamanında burası yatılıymış, 800 ve 1000 talebe varmış. Burda Süryanice teoloji, felsefe, mantık, edebiyat, geometri, astronomi, tıp ve hukuk dersleri verilmiş. 2014 senesinde Moryakup Kilisesi ve Zeynel Abidin Camii UNESCO’nın dünya mirası geçici listesine alınmış. doğal restorasyon yapılırsa birinci derecede listeye alınacak. ikimiz de restorasyonunu bekliyoruz. Çabuk yapsınlar ki; UNESCO’ya girsin. Zeynel Abidin Camisi ve Moryakup Kilisesi içinde kültür inanç parkı yapılmış “

Moryakup Kilisesi ve Zeynel Abidin Camisi’nin Unesco aslolan Listesine Alınması İsteği

MARDİN’in Nusaybin ilçesinde, 4 yıl ilkin UNESCO Dünya Mirası Geçici sıralaması’ne alınan Roma dönemine ilişkin dünyanın ilk üniversitesinin bahçesindeki kazıda bulunmuş olduğu belirtilen Moryakup Kilisesi ile derhal bitişiğindeki 12’nci yüzyılda meydana getirilen Zeynel Abidin Camii’nin aslolan listeye alınması isteniyor.

MARDİN’in Nusaybin ilçesinde, 4 yıl ilkin UNESCO Dünya Mirası Geçici sıralaması’ne alınan Roma dönemine ait dünyanın ilk üniversitesinin bahçesindeki kazıda bulunmuş olduğu belirtilen Moryakup Kilisesi ile derhal bitişiğindeki 12’nci yüzyılda meydana getirilen Zeynel Abidin Camii’nin aslolan listeye alınması isteniyor. Moryakup Kilisesi’nde görevli Daniel Çepe, aslolan listeye girebilmek için caminin peşinden kilisenin de restorasyonunun yapılması icap ettiğini belirtti.

Nusaybin ilçesinde, 4 yıl ilkin UNESCO Dünya Mirası Geçici sıralaması’ne alınan zamanı Zeynel Abidin Camii ve Mor Yakup Kilisesi’nin bir an ilkin aslolan listeye alınması istendi. Moryakup Kilisesi görevlisi Süryani Daniel Çepe, kilisenin Milattan sonrasında 300 yılarında Roma döneminde kurulduğunu ve bununla birlikte dünyanın ilk üniversitesi bulunduğunu belirterek, “Zamanında burası yatılıymış, 800 ve 1000 talebe varmış. Burda Süryanice teoloji, felsefe, mantık, edebiyat, geometri, astronomi, tıp ve hukuk dersleri verilmiş. 2014 senesinde Moryakup Kilisesi ve Zeynel Abidin Camii UNESCO’nın dünya mirası geçici listesine alınmış. doğal restorasyon yapılırsa birinci derecede listeye alınacak. biz de restorasyonunu bekliyoruz. Çabuk yapsınlar ki; UNESCO’ya girsin. Zeynel Abidin Camisi ve Moryakup Kilisesi içinde kültür inanç parkı yapılmış “dedi.

UNESCO’nun Dünya Mirası aslolan sıralaması’ne alınması istenen Zeynel Abidin Camii ve Moryakup Kilisesi’nin bulunmuş olduğu bölgede Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Ergün Baysal’ın talimatıyla belediye tarafınca emek verme yapılmış oldu. Hazırlanan, ‘Nusaybin Kültür- İnanç Parkı’ projesi kapsamında 110 metre betonarme ihata duvarı, 3 bin 300 metrekare organik minik bazalt taşı ile yol kaplaması yapılmış oldu. Proje kapsamında toplam uzunluğu ortalama 500 metre olan Zeynel Abidin Sokağı’nda kaldırım döşemesi, bordür döşemesi, ihata duvar kaplaması, sokağa bakan tüm evlerin dış cephe kaplaması yapılmış oldu.

Belediye, sokağı trafiğe kapatmayı hedeflerken, kilise ve zamanı caminin bulunmuş olduğu ve ‘Kültür ve İnanç Sokağı’na çevrilen bölgeye yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor.

– Nusaybin

Yoruma kapalı.