Celep Kasabası Web Sitesi

Köylerinin isminden bıktılar! Artık değiştirilmesini istiyorlar

”  Sivas’ın Zara ilçesine bağlı fena köy sakinleri, rahatsız oldukları köyün isminin değiştirilmesini istiyor”

Köyün İsmini Duyan Şaşırıyor! Artık “Kötü” Köylü Olmak İstemiyorlar

Sivas’ta bulunan ve bir tek 3 hanenin olduğu fena Köy sakinleri, köyün isminin değiştirilmesi için imza topluyor.

 Sivas’ın Zara ilçesine bağlı fena köy sakinleri, rahatsız oldukları köyün isminin değiştirilmesini istiyor. Rivayete gore eskiden çıkan bir hastalık yüzünden köydeki her insanın ölmesi üstüne bu adı alan köyde şuan bir tek 6 şahıs yaşıyor.

KÖYDE bir tek 3 HANE VAR VE 6 KİŞİ YAŞIYOR

Sivas’ta Zara ilçesine 8 kilometre uzaklıkta bulunan fena köy adıyla dikkat çekiyor. Üç hanenin bulunmuş olduğu bir tek 6 kişinin yaşamış olduğu köydeki vatandaşlar köyün isminin değiştirilmesini istiyor.

KÖYDE HASTALIK YÜZÜNDEN ÇOĞUNLUK ÖLÜNCE İSMİ “KÖTÜ” KALDI

Köyde dolaşan bir rivayete bakılırsa köyde ortaya çıkan bir hastalık köy sakinlerinin çoğunun yaşamını yitirmesine niçin olduğu ve köyde kimse kalmayınca da köyün adının fena köy olarak değiştirilmiş olduğu söyleniyor.

KÖYÜN İSMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ İÇİN İMZA TOPLUYORLAR

Artık fena köy olarak anılmak istemeyen vatandaşlar köylerinin isimlerinin değiştirilmesi için imza topladılar. Kaymakamlığa başvurmaya hazırlanan köylüler köyün adının Esenyurt olmasını istiyorlar.

KÖTÜ KÖY ADINI DUYANLAR ŞAŞIRIYOR

Köy sakinlerinden 72 yaşındaki Binali Koçar fena köyün öyküsünü anlatarak, “Buranın hikayesi, burada birkaç hane oturuyorlarmış. Bir hastalık gelmiş. O hastalıktan dolayı hepimiz ölmüş. En sonunda bir çocuk mu kalmış bir gelin mi kalmış o da ölmüş. Ondan dolayı da buraya fena köy denmiş günümüze kadar gelmiş. Köyün adı de fena köy kalmış.

Daha sonrasında bizim dedelerimiz Nasır mezrasındaymış. Nasırdan fena köye gelmişler. Buraya yerleşmişler. Burada çoluk çocuk sahibi olmuşlar. sonrasında da burada kalanlar İstanbul’a göçmüş. Ben kaymakamlığa gittim. Kaymakam ‘Ben bu şekilde asla köy adı görmedim’ şeklinde söyledi. ‘Bir dilekçe yazıp getirin’ şeklinde söyledi.

“ESENYURT OLMASINI İSTİYORUM”

Tabi duyanlar şaşırıyor. Burası iyi mi fena köy olur diyorlar. En güzel köy burası diyorlar. Köyün adını değiştirmem için bu köyde oturanların adı gerekiyormuş. Bu imzaları aldım. Dilekçeyi yazıp götüreceğim Köyün adını Esenyurt olarak düşünüyorum” şeklinde söyledi.

Köyde yaşayan 70 yaşındaki Nevzat Koçar ise köy adlarının değiştirilmesini istediklerini ifade ederek, “Aslında burası için ne kadar güzel yer diyorlar. biz de buranın adının değiştirilmesini istiyoruz. Köyün adını duyunca şaşırıyorlar” şeklinde ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.