Celep Kasabası Web Sitesi

Gülenin Cinsel İstismar Sanığı Yeğenleri İçin İade Talebi

“K”

Gülen’in Cinsel İstismar Sanığı Yeğenleri İçin İade Talebi

ERZURUM’da 15 yaşındaki S.K.’ye cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla FETÖ elebaşı Fetullah Hoca Efendi’in yeğenleri Ammar ve Selahaddin Gülen’in de yer almış olduğu 12 sanığın yargılanmasına devam edildi.

ERZURUM’da 15 yaşındaki S.K.’ye cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla FETÖ elebaşı Fetullah Hoca’in yeğenleri Ammar ve Selahaddin Gülen’in de yer almış olduğu 12 sanığın yargılanmasına devam edildi. hakkaniyet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkileri Genel Müdürlüğü Suçluların İadesi ve Hükümlü Nakli Bürosu tarafınca ABD’de olan Selahaddin Gülen ve Ammar Gülen’in iadesi için başvuruda bulunulmuş oldu. ABD’nin yetkili makamlarınca müracaat talebine hemen hemen yanıt verilmezken, mahkeme Gülen kardeşlerin kırmızı bültenle soruşturma emirlerinin devamını kararlaştırdı.

Merkez Aziziye ilçesine bağlı Gezköy Mahallesi’nde oturan S.K., 29 Ekim 2007’de Dadaşkent Polis Merkezi’ne başvurarak daha fazla adam tarafınca tehdit edilerek cinsel istismara uğradığını söylemiş oldu. Psikolog raporlarına gore, ‘donuk zekaya’ haiz olan ve ‘hafif mental retardasyon’ tanısı konulmuş olan S.K.’nin isimlerini verdiği 9 kişiden 8’i tutuklandı. Yetiştirme yurdunda kalan S.K., kendisini erkekler ilişkiye zorladıkları ve istismarda bulundukları ididasıyla anne ve babasının da aralarında yer almış olduğu 85 kişinin adını verdi. 10 yaşından itibaren karşılaştığı istismar vakalarını teker teker ve adları ile özetleyen S.K.’nin rapor haline getirilen bu görüşme kayıtları Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Yurttaki psikolog ve toplumsal hizmet uzmanının yeri değiştirilirken, yurt müdürü hakkında değişik iddialarla soruşturmalar açıldı ve Kastamonu’ya atandı.

SAŞSAVCI VEKİLİ AKSAKAL’DAN 63 KİŞİ HAKKINDA TAKİPSİZLİK 

Cinsel istismar mağduru S.K. de Nene Hatun Kız Yurdu’ndan alınarak Şanlıurfa hanım Sığınma evine gönderildi. Savcı Mustafa Kızılateş tarafınca yürütülen soruşturmada 9 şahıs hakkında Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. S.K.’ye istismarda bulunmuş olduğu iddia edilen, aralarında Fetullah Hoca Efendi’in kardeşi Seyfullah Gülen, oğulları Ammar ile Selahaddin Gülen’in olduğu şüphelilerin dosyası ise Cumhuriyet Başsavcıvekili Taner Aksakal’a verildi. Soruşturma kapsamında Gülen’in kardeşi Seyfullah Gülen ile müteallik iktidarsız olmadığına değin rapor veren hekim ‘terör örgütü üyesi’ iddiasıyla dinlemeye alındı. 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava 8 Kasım 2012’de tüm sanıkların beraati ile sonuçlandı. Taner Aksakal ise 63 şahıs hakkında takipsizlik sonucu vererek dosyayı kapattı. 

DOSYA 10 YIL sonrasında YENİDEN AÇILDI

Sahte belgeler ve usulsüz olarak kapatılan ‘utanç dosyası’ 10 yıl sonrasında tekrardan açıldı. FETÖ izi çıkan dosya ile müteallik tekrardan derin bir soruşturma başlatan Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı, usulsüzlükleri tek tek ortaya çıkardı. Başlatılan soruşturmada 28 Kasım 2014’te ölen Seyfullah Gülen (72) için takipsizlik sonucu verilirken, firari olan oğulları Ammar Gülen (36) ile Selahaddin Gülen’in (27) de aralarında bulunmuş olduğu A.K., A.S., E.Y., M.K., N.A., M.E., R.T., S.E., V.A. ve Z.S. hakkında, Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Sanıkların ‘çocuğun zincirleme şekilde nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 30-42 yıl kadar, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan ise 4,5 yıldan 15 yıl 9 aya kadar hapsi istendi. İddianamede, S.K.’nin Samanyolu TV ana haber spikeri olan ‘Kemal’ olarak tanınan Kevser Gülen’in kardeşleri olan Ammar ve Selahaddin Gülen’in anal yoldan ilişkiye girmiş olduğu yönündeki ifadesine yer verildi. 

ABD İADE TALEBİNE yanıt VERMEDİ

Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen 4’üncü celsede sanık avukatları hazır bulunmuş oldu. Mahkeme Başkanı Server Şimşek, hakkaniyet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkileri Genel Müdürlüğü Suçluların İadesi ve Hükümlü Nakli Bürosu tarafınca, ABD vatandaşı olan ve Florida eyaletinde yaşayan Selahaddin Gülen ile ABD’ya kaçan Ammar Gülen’in iadesi için başvuruda bulundulduğunu deklare etti. Başkan Şimşek, ABD yetkili tüzel makamlarından geçen 18 Mayıs’ta meydana getirilen başvuruya hemen hemen cevap verilmediğini bildirdi. Mahkeme heyeti, Ammar ve Selahaddin Gülen kardeşlerin kırmızı bültenle soruşturma emirlerinin devamına, iade talepnamesinin dönüşünün beklenmesine karar vererek duruşmayı eksikliklerin tamamlanması için erteledi.

AKSAKAL VE OFLUOĞLU FETÖ ÜYELİĞİ İDDİASI İLE İHRAÇ EDİLDİ

Öte taraftan o dönem Gülen’in kardeşi ve yeğenlerinin cinsel istismar davasının kapatılması için düzmece evrak düzenleyen ve görevi kötüye kullanan 16 polis memurunun ise 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılamaları devam ediyor. Utanç dosyasını kapatan devrin Başsavcıvekili Taner Aksakal ile beraat sonucu veren 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erol Ofluoğlu, FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla meslekten ihraç edildi.

– Erzurum

Yoruma kapalı.