Celep Kasabası Web Sitesi

Fetöcülerin ürkü Halleri Bylock Yazışmalarında

“Ben yalnızca derneğin faaliyetlerinde vazife aldım. MGK ve Bakanlar Kurulu tarafınca teşkilat olarak duyuru edildikten sonrasında bu kurumlardan ayrıldım. Örgütle herhangi bir bağım yoktur. Çalıştığım kurumların terör örgütüne müzahir bulunduğunu bilseydim çalışmazdım. FETÖ örgütünün hiçbir eylemine ve faaliyetine de katılmadım. FETÖ örgütünü, hain darbe girişimini lanetliyorum”

Fetö’cülerin ürkü Halleri Bylock Yazışmalarında

ERZURUM 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen FETÖ/PDY davasında, Doğu Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF) Genel Sekreteri Halim Gökçe, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 9 yıl 2 ay hapis cezasına mahküm edildi.

ERZURUM 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen FETÖ/PDY davasında, Doğu Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF) Genel Sekreteri Halim Gökçe, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 9 yıl 2 ay hapis cezasına mahküm edildi. Örgüte ilişik hastane, yurt ve okullarının kapatılması sebebiyle teşkilat üyeleri arasındaki ürkü hallerinin, aralarındaki ByLock yazışmalarına yansıdığı, gerekçeli kararda yer aldı.

15 Temmuz sonrası yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Erzurum merkezli 17 ilin iş adamlarından görevli imamı olduğu iddiasıyla örgüte ilişik DASİDEF ve Erzurum Girişimci İş adamları Derneği’nde (ERGİAD) Genel Sekreterlik icra eden Halim Gökçe, 18 Kasım 2016’da tutuklanarak cezaevine kondu. ByLock programını 3 değişik GSM hattından kullandığı tespit edilen Halim Gökçe hakkında Erzurum 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Suçlamaları kabul etmeyen Gökçe, ByLock programını kullanmadığını öne sürdü. 17 merkezin esnaf imamı olduğu iddiasını reddeden Gökçe, “Ben yalnızca derneğin faaliyetlerinde vazife aldım. MGK ve Bakanlar Kurulu tarafınca teşkilat olarak duyuru edildikten sonrasında bu kurumlardan ayrıldım. Örgütle herhangi bir bağım yoktur. Çalıştığım kurumların terör örgütüne müzahir bulunduğunu bilseydim çalışmazdım. FETÖ örgütünün hiçbir eylemine ve faaliyetine de katılmadım. FETÖ örgütünü, hain darbe girişimini lanetliyorum” şeklinde söyledi. 

HASTANEYİ KURTARMA ÇABASI

Halim Gökçe, geçen 31 Mayıs’ta görülen karar duruşmasında ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 9 yıl 2 ay hapis cezasına  çarptırıldı. Hazırlanan gerekçeli kararda, Halim Gökçe’nin SGK’nın, 2015 yılı Aralık ayında Şifa Hastanesi’nin sözleşmeyi iptal etmesi üstüne ekonomik sıkıntıya düşen hastaneyi kurtarmak için o dönem hastanenin başhekimi olan Sebahattin Dalga’nın talebi üstüne iş adamlarını hastaneye götürüp 100 bin TL verdirmeyi vaat ettirdiğine değinildi.

‘SEKİZGEN SALONDA ÇAY SERVİSİ YAPTIRDI’

Tanık beyanlarına da yer verilen gerekçeli kararda, itirafçı T.K.’nın “Derneğin tüm işlerini o takip ederdi. Derneğe gelen ve şu anda FETÖ/PDY kapsamında cezaevinde olan birden fazla esnaf ile karşı karşıya ve gizli saklı görüşmeleri vardı. Ben odasına girdiğimde susar konuşmazdı. Beni bir kere Sekizgen isminde olan Aziziye Koleji üst katında bulunan toplantı salonuna götürerek çay servisi yaptırdı” diye konuşmuş olduğu ifadesi yer aldı. 

BYLOCK YAZIŞMLARI

Gerekçeli kararda, Gökçe’nin 11 Ağustos 2014’de ByLock programını cep telefona yükleyerek kullanmaya başladığına vurgu yapılmış oldu. ByLock yazışma içeriklerinde teşkilat üyelerinin 17/25 Aralık sonrası ürkü halinde oldukları ortaya çıktı. meydana getirilen operasyonlardan tedirgin olan üyeler ByLock üstünden birbirlerine dikkatli olmaları mevzusunda telkinde bulundukları tespit edildi. Halim Gökçe’nin 18 Aralık 2015’de FETÖ üyesine ‘Bir genel sekreteri almışlar doğru mu? İş adamlarından kimleri aldılar?” söylediği, FETÖ üyesi sanığa “Zaten bölgeci olduğundan alındı. Tanıdık yok, öndekiler değil” diye cevap verdi. Bir teşkilat üyesi 1 Ocak 2016’da Gökçe’ye “2010 ve evvelini imha etmek lazım. İmha komisyonu kurararak. KOM’dan gelmişler, hepsine geleceğiz demişler” diye yazarken, başka bir FETÖ’cü ise 8 Şubat 2016’da Halim Gökçe’ye “Osman abi oralarda mı? Sinop’ta operasyonlar var. 5 tutuklu 3’ü kadın. Daha da tutuklayacaklar fakat abiler hep dışarıda, bizim Karadeniz hep yerinde. Sanırım Ali Osman abilerden kaynaklanıyor. Senin kanaatin nedir?” şeklinde söyledi. 

Sanık ile başka bir teşkilat mensubunun ByLock yazışmalarında ise “Abi Antalya’dan listeye girdik, operasyon bekliyoruz” dendiği Gökçe’nin “Hadi ya, sen var mısın?” diye karşılık verdiği görüldü.  Bir teşkilat üyesinin 18 Şubat 2016’da Gökçe’ye “Dün akşam haber geldi. Kars ile ilgili soruşturma kararları çıkmış. Bizim akıllı abi ‘evde ve iş yerinde kalma’ şeklinde söyledi bana. Size de sormamı istedi. Detayını öğrenebilir miyiz abi ona gore önlem alsam?” diye yazdığı tespit edildi. Başka bir kullanıcı ise sanığa yazdığı mesajda “Malatya’yı aldılar aniden gördün değil mi? Aynısını Erzurum’a da aniden yaparlar. Abilere tek tek anlat, bak Halim eğer ağır davranırsanız vebali yok. Tüm illeri oturup bu bakışla masaya yatırın. Ali Osman beyle acilen yarın tek tek teşvik edilsin öndeki esnaf” söylediği şeklinde yazışmalarının olduğu tespit edildi. 

ETKİN PİŞMANLIK UYGULANMADI

Gerekçeli kararda, sanık Halim Gökçe’nin yargılama aşamasında mahkemeye etkin pişmanlık kapsamında beyanda bulunmak istediğini, bunun üstüne 6 Nisan 2018’de Erzurum KOM Şube Müdürlüğü görevlilerince teşhis işlemi yaptırıldığını vurgulandı. Sanığın 23 şahıs hakkında beyanda bulunmuş olduğu belirtilen kararda, “Sanık ByLock yazışmalarını inkar etmiş, ByLock sıralamasında görülen kişilerle müteallik herhangi bir beyanda bulunmamıştır. Hakeza 17/25 Aralık sürecine ilişkin herhangi bir anlatımda bulunmayan sanık buna ilaveten örgütsel faaliyetleri de belirtmemiştir. Sanığın örgütle irtibatlı kişilerin teşkilat içindeki konumlarından, ayırt edici özelliklerinden, kişisel bilgilerinden, terör örgütü içinde kullandıkları kod isimlerinden ve eylemlerinden bahsetmediği,  örgütün yapısına, faaliyetine ve işleyişine ilişkin olarak soruşturma ve yargılama aşamasında istikrarlı ve tutarlı anlatımlarda bulunmadığı, teşkilat içindeki konumu nazara alındığında uyumlu ve istikrarlı informasyon vermediği ve suçlamaları inkar yönündeki savunması nazara alındığında sanık hakkında şartları oluşmadığından etkin pişmanlık hükümleri uygulanmamıştır” denildi.

– Erzurum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.