Celep Kasabası Web Sitesi

Evcil Hayvanları Dışarı Bu Saatlerde Çıkarın

“Şehirlerde yaşayan insanoğlu olarak bizlere fazlaca ağırbaşlı vazifeler düşüyor”

Evcil Hayvanları Dışarı Bu Saatlerde Çıkarın

Türk baytar Hekimleri Birliği Eskişehir-Bilecik Bölgesi baytar Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, yazları artan hava sıcaklıkları ile zorlaşan evcil ve sokak hayvanlarının bakımı hakkında data verdi.

Türk baytar Hekimleri Birliği Eskişehir-Bilecik Bölgesi baytar Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, yazları artan hava sıcaklıkları ile zorlaşan evcil ve sokak hayvanlarının bakımı hakkında data verdi.

Yaz aylarında artan hava sıcaklıkları evcil ve sokak hayvanları için zor zamanlara niçin oluyor. İnsanların aksine yeteri kadar ter bezleri bulunmaması hayvanların sıvı gereksinimlerini artırırken, sıcak asfaltta sokakta bulunmaları uzuvları için de çekince barındırıyor. Günün sıcak saatlerinde dışarıda bulunan hayvanların patileri, iyice kızgınlaşan asfalt ve yollarda zarar görüyor. mevzu hakkında İHA muhabirine açıklamalarda bulunan baytar doktor Mehmet Kızılinler, “Şehirlerde yaşayan insanoğlu olarak bizlere oldukça ağırbaşlı vazifeler düşüyor” ifadelerini kullandı.

“Yaz ayları sokakta ya da evimizde yaşayan canlılar için fazlaca sıkıntılı geçmeye aday”

Günün sıcak saatlerinde dışarıya çıkartılmak zorunda olan evcil hayvanlar için terlemelerini önlemeyecek ufak çoraplar giydirilmesi tavsiyesinde bulunan Kızılinler, “Yaz ayları hayvan dostlarımız için zor aylar. Özellikle vücutlarındaki fizyolojik yapıdan dolayı sıvı kaybı yapabilecekleri, ısıyı tolere edebilecekleri ter bezleri bizim şeklinde fazla değil. İnsanlardaki ter bezlerinin birçoğu kedi ve köpeklerde bulunmamakta. genel anlamda insanoğlu fazlaca soğuk olduğu vakit daha büyük bir sorun bulunduğunu düşünürler fakat yaz ayları sokakta ya da evimizde yaşayan canlılar için fazlaca daha sıkıntılı geçmeye adaydır daima. Önce sahipli hayvanlarla ilgili dışarıya çıkardığımız süre dikkat etmemiz gerekiyor. Günün fazlaca sıcak zamanlarında kesinlikle dışarıya çıkartmamız gerekiyor. ya sabah erken saatlerde yada akşam gün batımına yakın saatlerde çıkartmamız gerekiyor. Çok sıcak bir saatte çıkartmamız gerekiyorsa da bilhassa ayaklarıyla ilgili günlük, terlemesine oldukça fazla engel olmayacak şekilde ufak çoraplar giydirilebilir. Fakat genel tavsiye fazlaca sıcak zamanlarda dışarıya çıkartmamakla ilgili” şeklinde söyledi.

Sokak hayvanları için de vatandaşlara büyük görevler düştüğünü belirten baytar doktor Mehmet Kızılinler, toplumsal medyada dönen bazı görüntülere de tepki gösterdi. İnsanların sessizlerin sesi olması icap ettiğini ve hayvanlara her daim destek olmaları icap ettiğini hatırlatan Kızılinler, “Sokaktaki hayvanların yaz zamanlarında gerçek anlamda sıcak ve susuzluğa muhalif korunması gerekiyor. O anlamda da şehirlerde yaşayan insanoğlu olarak bizlere fazlaca önemli vazifeler düşüyor. her insanın evinin ve dükkanının önüne en azından bir su kabı koyması gerekiyor. Onların ihtiyacı olduğu vakit içebilmesi için. Özellikle buralara bırakılan yiyecekleri de yaz zamanlarında sıcakta bozulma ihtimaline mukabil tertipli olarak temizlemek gerekiyor. İnsanlar fizyolojik anlamda kirliliğe sebep bulunduğunu düşünerek dükkanlarının ya da evlerinin önüne sokak hayvanların ihtiyacı için bırakılan kapları döküyorlar. Bu hayvanlar için fazlaca büyük bir sorun. Bunlarla ilgili da insanların daha bilgili olması gerekiyor. İnsanlar insan olduklarını hiçbir süre unutmamalılar. yalnız ikili ilişkilerinde değil bilhassa sokakta yaşayan dostlarımızla da ilgili. Yaz zamanlarında küçücük fedakarlıklarla hepimizin yaşamını kolaylaştıracak ve hakikaten insan olduğumuzu hissettirecek şeyler yapılabilir. Biz bir bütünüz insanoğlu ve sokakta yaşayan canlılar. Bunu hiçbir süre unutmayalım bilhassa bu zamanda” ifadelerini kullandı. – ESKİŞEHİR

Yoruma kapalı.