Celep Kasabası Web Sitesi

E-ticaret Siteleri İçin 4 Rekabet Stratejisi

” E-ticaret devi Amazon, Türkiye’deki online alışveriş potansiyelini görerek Eylül 2018 itibariyle Türkiye operasyonuna başladı”

E-ticaret Siteleri İçin 4 Rekabet Stratejisi

E-ticarette rekabet kızıştı. E-ticaret devi Amazon, Türkiye’deki online alışveriş potansiyelini görerek Eylül 2018 itibariyle Türkiye operasyonuna başladı.

Amacı tüm dünyada olduğu şeklinde Türkiye’deki pazardan da hisse alarak büyümesini sürdürmek. Sektör, 2017 toplam cirosu 178 milyar doları aşan ve borsa kıymeti 1 trilyon dolar olan bu dünya deviyle iyi mi rekabet edeceği üstüne hararetli tartışmalara şimdiden başladı. Ticimax E-ticaret Sistemleri Dijital Pazarlama Uzmanı Pınar Keleş, e-ticaret sitelerinin rekabet kaslarını güçlendirecek 4 strateji paylaştı.

KARGO SEÇENEKLERİNİ GÖZDEN GEÇİRİN

Öncelikle online alışverişte parasız kargo fırsatının müşteriler açısından oldukça cazip bulunduğunu ihmal etmeyin. Tüm ürünleri parasız kargolama benzer biçimde bir imkanınız yoksa bile en azından belli bir sepet tutarının üstündeki alışverişlerde parasız kargo hakkı verebilirsiniz. Kargo maliyetini ürün fiyatına dahil etmek de bir seçenek fakat fiyatlarınızın oldukça yüksek görünme riskini de göz önünde bulundurmalı ve daha az karşılaştırma meydana getirilen ürün gruplarında bu stratejiyi uygulamalısınız. Ürün adedi ne olursa olsun durağan(durgun) bir kargo bedeli almak da bir seçenek. Bu strateji sepete atılan ürün adedinin artmasını elde edecektir. Sıkı takipçilerinize hususi üyelik verip onlara kargoyu daima ücretsiz bir şekilde sunabilirsiniz. Bu da müşterinin gözünde farklılaşmanızı sağlayacak ve sadakatlerini artıracaktır. Bir not; Amazon 2017 senesinde kargo ücretlerini müşterilere yansıtmayarak 7 milyar dolar harcamış ve bunu öteki gelir kaynaklarından karşılamış.

UZMANLIK SİLAHINIZI KULLANIN

Müşteri hizmetlerindeki kalite ve 7/24 ulaşılabilirlik de Amazon’un öne çıkmış olduğu alanlardan biri. satın alan şikayetlerine karşıt süratli davranmalı ve kısa sürede problemlerine çözüm bulmalısınız. Özellikle uzmanlaştığınız bir sektör var ise, o sektörle alakadar toplumsal medya paylaşımları yapmak ve videolar hazırlamak, müşterilerinizin uzmanlık gerektiren sorularına anında yanıt verebiliyor olmak da rekabet silahlarınız içinde yer alacaktır.

USTALARLA İŞBİRLİĞİ YAPIN

Mobilyacılık benzer biçimde montaj ve kurulum gerektiren bir sektördeyseniz, müşterinin ürünü satın aldıktan sonrasında sıkıntılı bir süreç yaşadığını biliyorsunuzdur. Bu sıkıntılı süreçte müşteriye destek olmak da sizi tüm rakiplerinizin önüne geçirecektir. Dünya devleri artık ustalık isteyen işlerle alakalı teknik ekiplerle işbirliğine gidiyor. Siz kendi imkanlarınızla her insana kurulum montaj şeklinde hizmetler veremeyebilirsiniz fakat çeşitli bölgelerden ustalarla anlaşarak ve sisteme onları da dahil ederek müşterinize yardım etmeye çalışabilirsiniz. Bu tür işbirlikleri müşterinin gözünde güvenilirliğinizi artıracaktır.

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ KAMPANYALAR İLE ÖNE ÇIKIN

Kişiselleştirmenin temelinde hedef kitlenizi, ziyaretçilerinizi tanımak yatıyor. Bu da doğru bir veri analizi ile mümkün. E-ticaret sitenizde kişiye hususi kampanyalar, alışveriş tutarına bağlı olarak üyeye hususi sepet adımında indirimler sunmanız, eğer e-ticaret sitenizin mobil uygulaması var ise üyelerinize hususi bildirimler göndererek tam zamanında kontakt kurmanız, sadık alan kişi kitlesi yaratmada destek olacaktır. Müşterilerinize hususi olduklarını hissettirin ve markanızın sesi olmalarına izin verin.

Yoruma kapalı.