Celep Kasabası Web Sitesi

E-tebligatlı İcra Tehditleri karabasan Oldu

” MURAT KAYA – Bir GSM şirketine ilişik eski borç bulunmuş olduğu sebebi öne sürülerek icraya başvurulacağı şeklindeki kısa mesajların yazıldığı telefonla gönderilen “e-tebligatlar”, vatandaşı yıldırdı”

E-tebligatlı “İcra Tehditleri” karabasan Oldu

Bir GSM şirketine ilişik eski borç bulunmuş olduğu nedeni öne sürülerek icraya başvurulacağı şeklindeki kısa mesajların yazıldığı telefonla gönderilen “e-tebligatlar”, vatandaşı yıldırdı.

MURAT KAYA – Bir GSM şirketine ilişkin eski borç bulunmuş olduğu nedeni öne sürülerek icraya başvurulacağı şeklindeki kısa mesajların yazıldığı telefonla gönderilen “e-tebligatlar”, vatandaşı yıldırdı.

Son günlerde bazı vatandaşların cep telefonlarına, bir alacak şirketi adına e-tebligat yöntemiyle gönderilen mesajlarda, İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat adı de kullanılarak fahiş borç bulunmuş olduğu, ödenmemesi durumunda haciz işlemine başvurulacağı yazılarak, korkutulan vatandaşların verilen IBAN numarasına para yatırması sağlanıyor.

“İcra çıkış tebliği”, “hukuki işlem bildirimi” ve “icra tebliği” başlıklarıyla gönderilen kısa mesajlarda, “söz mevzusu GSM şirketinden devir alınan borçla müteallik icra dosyası açıldığı, ödenmemesi halinde hukuki sürecin hızlandırılacağı, borca ilave icra harç bedeli talep edileceği, dosyanın adalet sarayı operasyon birimi tarafınca takibe alınacağı, zor durumda kalmamak için avukatla görüşülmesi gerektiği” yönünde ifadeler yer alırken, bağlantı için verilen telefon numarasına ise ulaşılamıyor.

Borcun yatırılması ihtiyaç duyulan IBAN numarasının da verildiği ve belirli aralıklarla, “e-tebligat” olarak gönderilmesine devam edilen kısa mesajlarda, ödeme yapmayan kişiler için bu kez, “son ihtar” başlıklarıyla “dosyanın icra operasyon birimine devrolduğu, ödeme yapılmadığı taktirde mernis adreslerinden haciz işlemlerine başlanacağı” türü ikazlar yapılıyor.

 Söz mevzusu GSM şirketine bu borçla alakalı başvuran vatandaşlar ise “Böyle bir borç talebi ve alacak karşılama yönteminden haberlerinin olmadığı, dolandırıcılık olabileceği” yanıtını alıyor.

Borç talebine yönelik ileti gönderme ve telefonla arama şekilleri hız kesmeden devam ederken, e-tebligat başlıklı kısa mesajlar ve ısrarlı aramalarla rahatsız olan vatandaşlar, müteallik mercilere oldukça sayıda yakınma başvurusu yapıyor.

Binlerce yakınma var

İnsanların aldıkları ürün ve hizmetlerle alakadar şikayetlerini dile getirdikleri “sikayetvar.com” şeklinde sitelerde, e-tebligat yöntemiyle gelen mesajlarla müteallik fazlaca sayıda şikayetlerin olduğu görülüyor.

Şikayet metinlerinde, “herhangi bir borçları bulunmadığı halde devamlı mesajlarla rahatsız edildikleri, gönderilen IBAN numarasına ödeme yapıldığı halde herhangi bir belge alamadıkları, bu mesajları gönderen kuruma, avukata ulaşamadıkları, GSM şirketini arayıp bu şekilde bir borçlarının olmadığını öğrendikleri, firmanın bu borç isteme yönteminden haberinin olmadığını kendilerine bildirdiği ve kullanılan dilden rahatsız oldukları” şeklinde ifadeler içeriyor.

TÜKODER: “Durum vahim”

 Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Disiplin Kurulu Başkanı Haşmet Atahan, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, durumun vahim bulunduğunu belirterek, büyük firmaların, öğrenim edemedikleri ve kapatılmayan bazı alacakları için muhasebesinde zarar yazıp oldukça düşük bir bedelle bu alacaklarını toptan devrettiğine dikkat çekti.

Atahan, alacakları devralan şirketlerinin öğrenim sürecinde tüketicilere sorun yaşattığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bankalardan devredilen büyük alacakların tahsili sürecinde insanoğlu kendilerini korumak için ya kendim süre ayırıp uğraşarak yada avukat vasıtasıyla az fazlaca çözüm üretebilse de; telefon, elektrik, doğalgaz vb. alacak deviri/ takip edeni işlemlerinde insanoğlu 300-500 lira benzer biçimde bir sayı için haklarını koruyacak zamanı ayıramıyor, ortam ve olanak bulamıyor. Çekinerek, sırf bir belaya bulaşmayayım diye, haksız istendiğini bile bile ödemek zorunda kalıyorlar. Buna engel olmak için, tüketicilerin tüketimden gelen enerjisini gösterebilecek bilince erişmesi, birlik ve dayanışma içinde enerjisini gösterecek şekilde örgütlenmesi gerekiyor. Tüketiciler bu tür dolandırıcılıklardan kendini ve tüm vatandaşları korumak için tüketici örgütlerine üye olmalı, kuvvetli tüketici örgütlerinin oluşmasına katkı vermelidir.”

Avukat Atçeken: “Özensiz tavır, kişilerde önemli rahatsızlığa niçin olur”

Avukat Ali Kemal Atçeken ise alacaklı avukatlarının borçluyu ödemeye zorlama amaçlı araması yada belirli yöntemlerle ileti göndermesinin problem haline geldiğine dikkati çekerek, bu durumun hukuki çerçeve dahilinde yapılması icap ettiğini söylemiş oldu.

“Uygulamada alacaklı vekili olarak avukatların, borçluyu telefonla sözlü olarak ya da kısa bildiri benzer biçimde yollarla araması, İcra İflas Kanunu’nda meydana getirilen ve konutlarda yapılabilecek hacizleri sınırlandıran düzenlemelerden sonrasında son yıllarda mesele haline dönüşmüştür.” diyen Atçeken, aramaların avukatlar tarafınca değil, hukuk bürolarında istihdam edilen takip elemanları tarafınca yapılması ve sergilenen özensiz tavrın rahatsız edici bulunduğunu dile getirdi.

“Borçluya sık sık SMS gönderilmesi kanuni suçtur”

Özellikle kurum alacaklarını devralan varlık fonlarının artmasından sonrasında bu mevzunun ağırbaşlı bir problem teşkil edecek boyuta ulaştığına da dikkati çeken Atçeken, Avukatlık Kanunu bakımından, vekili olan borçlunun avukatıyla görüşülmesi icap ettiğini kaydetti.

Borçlunun avukatı olmaması durumunda, avukatın borçlu ile sadece zorunluluk çerçevesinde görüşebileceğini dile getiren Atçeken, şu şekilde devam etti:

“Türk Ceza Kanunu (TCK) bakımından ise alacaklı vekilinin, belirtilen kurallara uymak kaydıyla icra takibine başlamadan ilkin, icra gideri şeklinde külfetlerin oluşmaması adına borçluyu arayarak haberdar etmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Aramanın görgü kuralları çerçevesinde kalması durumunda, bunun borçluyu korumuş olan bir uygulama olduğundan da söz edilebilir. sadece arama esnasında borçlunun hacizle tehdit edilmesi, ödeme mevzusunda bilgilendirmenin ötesine geçilerek hastalık verecek derecede mevzunun uzatılması, bilhassa de konuşma esnasında bağırma ya da rencide edici sözler sarf edilmesi hukuka uygun değildir. Bunun haricinde, arama esnasında kırıcı olunmasa dahi, borçlunun sık sık aranması, sık sık ya da belli periyotlarla borçluya SMS gönderilmesi hukuka aykırı olmanın ötesinde, TCK madde 123 anlamında suçtur. Bu madde, kişilerin rahatlık ve sükununun bozulmasını ihtiva etmektedir. Maddede, ‘Kişilerin rahatlık ve sükununu bozmak maksadıyla bir hiç kimseye ısrarla telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikayeti üstüne faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.’ ifadesi yer alır. Zira icra bürolarından meydana getirilen ısrarlı aramalar ve bu biçim fiiller, kişilerin rahatlık ve sükununu bozma niteliğindedir. Aramaların avukatın yönlendirmesiyle ve hukuk bürosunu temsilen yapılıyor olması sebebiyle, aramalardan alakalı avukat mesuldür.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.