Celep Kasabası Web Sitesi

Can Evinde Koruma ve Tedaviye Alınan Köpekler Sağlığına Kavuştu

“Hepsi uyuzlu, fazlaca zor durumda olan köpeklerdi. Biz bunların tedavilerini yaptırdık. Uyuzlarımızın tüyleri çıkmaya başladı. Bazı köpeklerimizi ise Sokak Hayvanlarını Koruma Yaşatma Rehabilitasyon ve Eğitim Derneği’ne yolladık. Orada tedavi altına alındılar. Şu anda durumları oldukça iyi. Keşan Belediyesi baytar İşleri Müdürlüğü’nce de köpekler kısırlaştırıldı. Halen iyileşmemiş, uyuzları ağır olan köpeklerimiz var. Onların tedavileri sürüyor. Onlar için elimizden geleni yapıyoruz”

Can Evi’nde Koruma ve Tedaviye Alınan Köpekler Sağlığına Kavuştu

EDİRNE’nin İpsala ilçesinde belediyeye ilişik sokak hayvanları barınma evinde negatif şartlarda kalan ve gelen tepkiler üstüne Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği’ne ilişik, ‘Can Evi’ diye adlandırılan barınağa nakledilen köpeklerin bir çok, sağlıklarına kavuştu.

EDİRNE’nin İpsala ilçesinde belediyeye ilişik sokak hayvanları barınma evinde negatif şartlarda kalan ve gelen tepkiler üstüne Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği’ne ilişik, ‘Can Evi’ diye adlandırılan barınağa nakledilen köpeklerin bir çok, sağlıklarına kavuştu. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı luk Cebeci, sağlığına kavuşan köpeklerin bir bölümünün kısırlaştırılıp sahiplendirildiğini yada sokağa salındığını, hastalığı devam edenlerin ise tedavilerinin sürdüğünü söylemiş oldu.

İpsala Belediyesi’ne ilişik sokak hayvanları barınma evinde sağlıksız koşullarda bakılan köpeklerin görüntülerine, hayvanseverler tepki gösterdi. Tepkiler üstüne köpekler, tabiat Koruma ve ulusal Parklar Edirne Şube Müdürlüğü ekiplerince, Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği’ne ilişik, ‘Can Evi’ diye adlandırılan barınağa nakledildi. Tutanak karşılığı yediemin olarak barınağa teslim edilen köpekler, ayrı ve kulübeler bulunan bir alana konularak veterinerler tarafınca sıhhat kontrolünden geçirildikten sonrasında aşılandı ve tedavilerine başlandı. Sağlığına kavuşan köpeklerin bir kısmı kısırlaştırılıp sahiplendirilirken, bazıları ise İpsala’ya götürülerek sokağa salındı. Hastalığı devam eden köpeklerin tedavileri ise barınakta, baytar hekimler nezaretinde sürdürülüyor.

‘ONLAR İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ’

Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı luk Cebeci, İpsala’da lüzumlu şartları taşımadığı için kapatılmasına karşın sağlıksız ortamda bakılmaya devam edilen 21 köpeğin ‘Can Evi’ne getirildiğini belirterek, “Hepsi uyuzlu, oldukça zor durumda olan köpeklerdi. Biz bunların tedavilerini yaptırdık. Uyuzlarımızın tüyleri çıkmaya başladı. Bazı köpeklerimizi ise Sokak Hayvanlarını Koruma Yaşatma Rehabilitasyon ve Eğitim Derneği’ne yolladık. Orada tedavi altına alındılar. Şu anda durumları fazlaca iyi. Keşan Belediyesi baytar İşleri Müdürlüğü’nce de köpekler kısırlaştırıldı. Halen iyileşmemiş, uyuzları ağır olan köpeklerimiz var. Onların tedavileri sürüyor. Onlar için elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde söyledi.

‘CANLAR, HEPİMİZİN CANLARI’

Sevinç Cebeci, dernek olarak Keşan’la sınırı olan kalmadıklarını ve çevre ilçelerden gelen köpekleri de ‘Can Evi’ne aldıklarını ifade ederek, şunları söylemiş oldu:

“Buraya atılan ya da getirilen canlarımıza da ‘hayır’ diyemiyoruz. Türkiye’deki tüm hayvanlar bizim için can. fakat Keşan’da bu kadar işimiz varken, öteki ilçelerin de kendi köpeklerine haiz çıkmaları gerekiyor. Bu hem yurttaşlarımızın hem de devletimizin görevi. Destek bekliyoruz. Canlar, hepimizin canları.”

Öte taraftan, İpsala Belediyesi tarafınca yeni barınak inşa edilmesi için yer satın alınarak, proje hazırlandığı ve kısa sürede inşasına başlanacağı kaydedildi.

– Edirne

Yoruma kapalı.