Celep Kasabası Web Sitesi

Arkadaşının tekmesi, 10 yaşındaki evladı ölümden döndürdü

“Hastanın MR ve filmlerinde fena huylu kemik tümöründen şüphelendik ve öyleki oldu. Bu tümör, çocukluk çağlarında sık görülen ve erken tanı konulmaz ise yaşamsal fonksiyonları etkileyebilen tümör. Geç kalınsaydı metastaz denen öteki yaşamsal organlara yayılımla hasta ölebilirdi yada mükemmel ihtimalle bacağı kesilirdi.”

arkadaş Tekmesi, yaşam Kurtardı! 10 yaşlarında Çocuğun Bacağındaki Tümörlü Kemik Temizlendi

Erzurum’da arkadaşının vurmuş olduğu tekmeyle hastaneye kaldırılan 10 yaşındaki çocuğun kemiğinde tümör bulunmuş oldu. Ameliyatla tümörlü kemik alınıp temizlendikten sonrasında yeniden yerleştirilmesi ile çocuk sağlığına kavuştu.

 Erzurum’da, 10 yaşındaki çocuğa ortalama 6 ay ilkin arkadaşının vurmuş olduğu tekmenin ağrısıyla gittiği hastanede sağ bacağında fena huylu kemik tümör tanısı konuldu. 10 yaşındaki çocuk, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde ameliyat edilerek sağlığına kavuştu.

ARKADAŞININ TEKMESİYLE HASTANEYE GİTTİ, TÜMÖR GÖRÜNDÜ

Erzurum’da, 10 yaşındaki Yunus Dızman, ortalama 6 ay ilkin arkadaşının vurmuş olduğu tekmenin ağrısıyla gittiği hastanede sağ bacağında fena huylu kemik tümör tanısı konuldu.

DOKTOR: GEÇ GELSEYDİ ÖLEBİLİR yada BACAĞI KESİLİRDİ

Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisinden Dr. Öğr. Üyesi Kutsi Tuncer, yapmış olduğu açıklamada, Dızman’ın kendilerine sağ uyruğundaki ağrı şikayetiyle geldiğini ifade ederek, “Hastanın MR ve filmlerinde fena huylu kemik tümöründen şüphelendik ve o şekilde oldu. Bu tümör, çocukluk çağlarında sık görülen ve erken tanı konulmaz ise dirimsel fonksiyonları etkileyebilen tümör. Geç kalınsaydı metastaz denen öteki dirimsel organlara yayılımla hasta ölebilirdi yada mükemmel ihtimalle bacağı kesilirdi.” şeklinde söyledi.

Dızman’ın bacağındaki tümörlü kemiğin ışınım onkolojide ışın tedavisiyle temizlendiğini aktaran Tuncer, hemen sonra plastik cerrahi ile Dızman’ı ameliyat ettiklerini söyledi.

“TÜMÖRLÜ KEMİĞİ TEMİZLEYİP yeniden BACAĞINA YERLEŞTİRDİK”

Tuncer, ameliyatın başarı göstermiş geçtiğini belirterek, “Dızman’ın tümorlü kemiğini bacağından çıkartıp tamamıyla tümörlü hücreleri de öldürmek için kemiği ışınım onkolojisine yolladık. Kemiği ışınım onkolojide yoğun ışın altında tuttuktan sonrasında Plastik Rekonstrüktif ve güzel duyu Cerrahi Prof. Dr. Önder Tan hocamızla hastanın kaval kemiğinin yanından aldığımız ince bir kemikle ışınlattığımız ölü kemiği canlandırmak amacıyla hastanın bacağına yerleştirdik. Böylece kemiği tekrardan canlandırdık ve hastamızın ek proteze gerek kalmadan hayatına tümörsüz şekilde devam etmesini sağladık.” şeklinde konuştu.

Operasyon sonrası Dızman’ın bacağındaki kemik dokularının yavaş yavaş kaynadığını gözlemlediklerini dile getiren Tuncer, averaj 6-8 ay şeklinde bir süre sonrasında Dızman’ın ameliyatlı bacağı üstüne yürüyebileceğini kaydetti.

“TÜRKİYE’DE NADİR YAPILAN AMELİYAT”

Tuncer, söz mevzusu ameliyatın Türkiye’de ender yapıldığını ve Ankara’nın doğusunda ilk kez Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Tan ise Dızman’ın bacağındaki tümörlü kemiğin çıkarıldıktan sonrasında ameliyat kısmında devreye girdiklerini anlatarak, “Bacak kısmında ‘fibula’ dediğimiz adeta yürümeye destek yedek kemiğimiz var. Bu kemiği mikro cerrahide değişik dokuların onarımında sık kullanırız. Ameliyatla bu kemiği ‘femur’ dediğimiz çıkartılan parçanın içine koymak için kullandık.” şeklinde söyledi.

“BÜYÜDÜĞÜMDE tabip OLUP yaşam KURTARACAĞIM”

Bacağının kesilmekten kurtulduğuna sevinen Yunus Dızman ise ameliyatı gerçekleştiren doktorlara teşekkür ederek, duygularını, “Bacağım kesilmekten kurtuldu, oldukça mutluyum. İyileştikten sonrasında koşacağım ve dostlarımla top oynayacağım. Okulumu fazlaca özledim, büyüdüğümde hekim olup yaşam kurtaracağım.” sözleriyle dile getirdi.

 Anne Halime Dızman ise oğlunun arkadaşıyla oynarken bacağına almış olduğu tekmenin ağrısıyla hastaneye geldiklerini belirterek, “Arkadaşının tekmesi yardımıyla oğlumun bacağındaki hastalığı öğrendik. Yunus’un bacağındaki ağrıyla gittiğimiz hastanede bacağında fena huylu tümör ortaya çıktı.” şeklinde söyledi.

Anne Dızman, oğlunun ameliyatında alın teri dökenlere teşekkür ederek, “Doktorlar bizlere oğlumun hastalığını anlattığında fazlaca fena olmuştuk, bacağı kesilebilir denildi. Bacağında fena huylu tümör olduğundan umudumuz yoktu. yaradan doktorlardan razı olsun oğlumun bacağını kurtardılar, bu mutluluk anlatılamaz.” ifadesini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.