Celep Kasabası Web Sitesi

Arakanlılara Tıbbi Yardım Engelleniyor

“Yardım kurumlarının bölgeye girememesi, gerekseme tespitini ve insani durumun net bir halde ortaya konulmasını engelliyor. Bölge halkının sıhhat ihtiyaçlarının değerlendirilebilmesi ve giderilebilmesi için, MSF olarak bir kez daha Myanmar Hükumeti’nden, bağımsız ve yansız insani yardım müesseselerinin şimal Arakan’a derhal ve engellenmeksizin girmesine izin vermesini talep ediyoruz.”

Arakanlılara Tıbbi Yardım Engelleniyor

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Myanmar’ın Arakan Eyaleti’nin kuzeyinde yaşayan kırılgan durumdaki topluluklara ulaşmaya çalışan bağımsız insani yardım müesseselerinin halen büyük seviyede önlendiğini bildirdi.

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Myanmar’ın Arakan Eyaleti’nin kuzeyinde yaşayan kırılgan durumdaki topluluklara ulaşmaya çalışan bağımsız insani yardım kurumlarının halen büyük seviyede önlendiğini bildirdi. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Arakan Eyaleti’nin kuzeyinde yürüttüğü tıbbi yardım faaliyetleri için Myanmar Hükumeti’nden almış olduğu izni yitirdi ve 1 senedir bölgede çalışamıyor. MSF, karşılanamayan tıbbi ve insani yardım gereksinimleri sebebiyle bölgedeki insani durumun önemli seviyede kaygı verici bulunduğunu duyurdu.

MYANMAR HÜKUMETİ’NE ERİŞİM İZNİ ÇAĞRISI Sivil cemiyet kuruluşları, gereksinim sahiplerine tıbbi yardım ulaştırabilmek için ihtiyaç duyulan gezi ve emek harcama izinlerini Myanmar Hükumeti’nden onlarca kere istemelerine karşın, bürokratik engeller aşılamadığı için bu izinler halen alınamıyor. mevzuyla alakalı yazılı izahat icra eden MSF, Arakan’ın şimal kesiminde tıbbi ve insani ihtiyaçlara yönelik uzun vadeli ve bağımsız bir değerlendirme yapılamadığını belirtiyor. MSF’nin Myanmar’daki çalışmalarından görevli program yöneticisi Benoit de Gryse, mevcut durumu açıklayarak Myanmar Hükumeti’ne bir kez daha davet yapmış oldu: “Yardım müesseselerinin bölgeye girememesi, gerekseme tespitini ve insani durumun net bir halde ortaya konulmasını engelliyor. Bölge halkının sıhhat ihtiyaçlarının değerlendirilebilmesi ve giderilebilmesi için, MSF olarak bir kez daha Myanmar Hükumeti’nden, bağımsız ve yansız insani yardım kurumlarının şimal Arakan’a derhal ve engellenmeksizin girmesine izin vermesini talep ediyoruz.” MSF 1994 yılından beri şimal Arakan’daki tüm topluluklara sıhhat hizmeti veriyordu. 11 Ağustos 2017’de MSF’nin faaliyetleri askıya alındığında, MSF ekipleri şimal Arakan’da dört değişik sıhhat merkezinde çalışıyordu. Bu tesislerin üçü, izinlerin iptal edilmesinin arkasından yakıldı. Üreme sağlığı ile birinci basamak sıhhat hizmetlerine odaklanan MSF ekipleri, ayda 11 bin muayene gerçekleştiriyor ve hastaneye yatırılması ihtiyaç duyulan kişilere acil ulaşım ve tıbbi destek şeklinde hizmetler sunuyordu.

ARAKAN’DAKİ TÜM TOPLULUKLAR İÇİN SAĞLIK DEĞERLENDİRMESİ ŞART 25 Ağustos 2017 tarihinden itibaren Rohingya halkını hedef alan yaygın sertlik vakaları sebebiyle 700 bin Rohingya’nın terk etmiş olduğu şimal Arakan’ın pek oldukça bölgesi bugün tenha. sadece gene de Arakan Eyaleti genelinde 550 ila 660 bin devletsiz Rohingya yaşıyor. de Gryse, “Arakan Eyaleti’nin şimal kesiminde kalan Rohingyaların yanı sıra, burada yaşayan başka azınlıkların tıbbi ihtiyaçlarının derinlemesine ve bağımsız şekilde değerlendirilmesi koşul,” şeklinde söyledi. MSF, tıbbi etkinlik yürütemese de Maungdaw’da ekip bulundurmayı sürdürüyor. Bölgedeki MSF çalışanları halen, Rohingya topluluklarından sıhhat hizmetine erişim mevzusunda çektikleri zorlukları dinliyor. Müslüman hastalar halen gezi özgürlüklerine üzerine kısıtlamalara maruz kalıyor. ek olarak ödemelerinin mümkün olmadığı sıhhat ücretleriyle zıt karşıyalar.

“ANNEMİN NA’ŞINI KÖYÜME GÖTÜRMEK İSTİYORUM” Kimliğinin bildirilmesini istemeyen bir şahıs MSF’ye, annesine sıhhat hizmeti ulaştırmak için ne tür zorluklar yaşadıklarını söyledi. Myanmar’da sıhhat hizmetine ulaşamayan bu aile, anneyi Bangladeş’e götürmüş, sadece hanım burada yaşamını kaybetmişti: “Sittwe’ye ve Yangon’a gitmemize izin verilmiyor, bu nedenle tek seçeneğimiz sınırı aşarak Bangladeş’e gitmekti. Bu oldukça riskli bir yol. Annemin na’şını köyüme getirebilsem, bir cenaze töreni yapmış olup onu babamın yanına gömebilirsem oldukça mutlu olurum. fakat ülkemdeki durum yüzünden böyle bir durum olmayacak. Eğer annemi burada bir uzmana gösterebilseydik Bangladeş’e gitmek zorunda kalmayacaktık.” Myanmar Hükümeti bölgedeki sıhhat ihtiyaçlarının karşılandığını iddia ediyor. sadece insani yardım kurumlarının şimal Arakan’a erişimi önemli şekilde kısıtlandığından, durumun bağımsız bir halde değerlendirilmesi mümkün değil. de Gryse, “Bölgedeki mevcut durumun anlaşılması için insani yardım kurumlarının buraya erişebilmesi gerekiyor. Güvenilir informasyon olmadan, şartların dönmeye uygun olup olmadığını söylemek mümkün değil,” şeklinde söyledi. MSF Orta Arakan’daki hastalara birinci basamak sıhhat hizmeti vermeye ve acil durumlarda hastaları sevk etmeye devam ediyor. MSF halen Myanmar’ın başka bölgelerinde, Shan, Kachin ve Yangon’da ve Naga Özyönetim Bölgesi ile Tanintharyi Bölgesi’nde tıbbi programlar yürütüyor.

(İHA)

Yoruma kapalı.