Celep Kasabası Web Sitesi

Antalya, Bayramda 1 Milyon Turisti Ağırlayacak

“Mayıs aylarını karşılaştırma ettiğimizde ise yüzde 52’lik artış var. Şimdi haziran ayındayız. İlk 10 günlük haziran ayı karşılaştırmalarında da yüzde 35’lik artış var. İyi başladık, iyi gidiyor. İnşallah yıl sonuna kadar bu trendi devam ettirebilirsek koyduğumuz hedefleri yakalayabileceğimizi düşünüyorum. Hatta bir miktar o hedefleri geçebiliriz”

Antalya, Bayramda 1 Milyon Turisti Ağırlayacak

ANTALYA’da, arifeyle beraber 3,5 günlük Ramazan Bayramı tatilinde 200 bini yerli, 1 milyon gezgin ağırlanacak.

ANTALYA’da, arifeyle birlikte 3,5 günlük Ramazan Bayramı tatilinde 200 bini yerli, 1 milyon gezgin ağırlanacak. şehir nüfusu, bayram tatili sürecinde 3,5 milyona yükselecek.

Ramazan Bayramı tatili nedeniyle Akdeniz ve Ege sahillerinde büyük yoğunluk yaşanacak. gezim sektörü temsilcilerine gore, yalnız otellerde 300 bin kişilik tatil hareketliliği umut ediliyor. 14 Haziran Perşembe arife günüyle başlamış olacak Ramazan Bayramı, 17 Haziran Pazar günü sona erecek. 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanı seçimi ve genel seçim öncesine de denk gelen tatil fırsatını kaçırmak istemeyenler, sahillere akın ediyor. çok büyük talebi ise Antalya görüyor. Kaş’tan Alanya’ya kadar önemli talebin oluştuğu kentte, bayram döneminde 1 milyon yerli ve yabancı gezgin planlanıyor.

TURİZMDE ARTIŞ ORANLARI YÜKSEK

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Ramazan Bayramı öncesinde kentin en mühim zamanı ve gezinsel merkezi Kaleiçi’nde araştırmalarda bulunmuş oldu. Vali Karaloğlu, genel gezim ve bayram hareketliliğiyle müteallik değerlendirme yapmış oldu. Antalya’nın 2017 yılında 2016’ya bakılırsa turizmde önemli sıçrama yaşadığını kaydeden Karaloğlu, 2018’e de yeni hedeflerle girildiğini, mayıs sonu itibarıyla Antalya turizminde iyi başlangıç yapıldığını söylemiş oldu. Geçen yıla gore yüzde 45’lik artış bulunduğunu belirten Karaloğlu, “Mayıs aylarını karşılaştırma ettiğimizde ise yüzde 52’lik artış var. Şimdi haziran ayındayız. İlk 10 günlük haziran ayı karşılaştırmalarında da yüzde 35’lik artış var. İyi başladık, iyi gidiyor. İnşallah yıl sonuna kadar bu trendi devam ettirebilirsek koyduğumuz hedefleri yakalayabileceğimizi düşünüyorum. Hatta bir miktar o hedefleri geçebiliriz” şeklinde söyledi.

KENT NÜFUSU 3,5 MİLYON OLACAK

Bayramların Türkiye’de ağırbaşlı iç gezim hareketliliği getirdiğini dile getiren Karaloğlu, “Bu Ramazan Bayramı kısa şeklinde gözükse de önemli bir hareketlilik bekliyoruz. Yabancı gezgin bakımından otellerimizin doluluk oranları aslına bakarsan iyi. Yerli turizmde bir tek otellerde 150- 200 binlik hareketlilik bekliyoruz. doğal olarak Antalya’da ‘tatil’ diyince yalnız oteller yok, burada yazlıkları olanlar, akrabasının yanına gelenler, eşe- dosta gelen var. Bizim söylediğimiz bir tek otellerde 150-200 bin şahıs içinde hareketlilik olacak. Bayram döneminde 800 bin civarında da yabancı misafirimizin olacağını varsayıyoruz. Bu şu anlama geliyor; Antalya’nın 2,5 milyonluk nüfusunun yanında, 1 milyon da yerli ve yabancı misafiri olacak. 3.5 milyonluk bir kent olacağız” diye konuştu.

HUZURLU TATİL İÇİN TEDBİR

Bayramda yaşanacak yoğunluk ve alınan önlemlerle müteallik informasyon veren Karaloğlu, “Tabi bunun yaratmış olduğu yoğunluk olacak. Hem trafikte hem havaalanında diğer toplumsal mekanlarda yoğunluk olacak. Bayramda bunlara dönük tedbirlerimizi de aldık ve almaya devam ediyoruz. Hem yabancı hem yerli misafirlerimiz Antalya’da tatil için geliyor. Buradan dinlenmiş, rahat bir halde ayrılmalarını sağlamak için her türlü tedbiri almaya çalışıyoruz” şeklinde söyledi.

HAREKETLİLİK ESNAFA YANSIR

?Bayram hareketliliğinin şehir esnafına yansımaları üstünde de değerlendirmede bulunan Vali Karaloğlu, şunları söylemiş oldu:

“Bayram döneminde hareketlilik esnafa daha fazlaca yansır; şundan dolayı yerli gezgin gezmeyi, alışveriş yapmayı yabancıya bakılırsa birazcık daha oldukça seviyor. bu yüzden bayram ve tatil sürecinde, esnafın işinin de iyi olacağını öngörüyoruz. Otelden gezgin çarşıya kendiliğinden çıkmaz. Bunu bizim çıkarmamız lazım. Turizmle ilgilenen arkadaşların, örneğin paket olarak Kaleiçi’ni arz edersek gelir çarşıyı, müzemizi, Tünektepe’mizi, Kurşunlu ve Düden şelalelerimizi gezer, esnaf da bundan istifade eder. fakat biz bunu ürüne dönüştürüp de müşterimize arz etmez ve bir tek beklersek kimse çarşıya gelmez.” 

– Antalya

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.