Celep Kasabası Web Sitesi

Şeker Hastalarının Pirinç Hasretine Son

“İnsülin kullanan şeker hastaları dahi tüketmeleri halinde şekerleri asla artmıyor”

Şeker Hastalarının Pirinç Hasretine Son

Şeker hastalarının pirinç hasretine son Bakliyatçı İlhami Dayar; “İnsülin kullanan şeker hastaları dahi tüketmeleri halinde şekerleri asla artmıyor” Tüketici Ayla Hoşgör;

Şeker hastalarının pirinç hasretine son
Bakliyatçı İlhami Dayar;
“İnsülin kullanan şeker hastaları dahi tüketmeleri halinde şekerleri asla artmıyor”
Tüketici Ayla Hoşgör;
“Eşim 25 senedir şeker hastası şekerini ölçtü düzgüsel çıktı”

ESKİŞEHİR – Şeker hastalığı bulunan ve bu sebepten dolayı pirinç tüketemeyen vatandaşlar, Himalaya Dağları’nın eteklerinde yetişen “Basmati Pirinci”ni kolaylıkla tüketebiliyor.
Ana vatanı Hindistan’ın Punjab eyaleti olan basmati pirinci, Himalaya Dağları’nın eteklerinde yetişiyor. Pirincin kraliçesi olarak da malum beyaz basmati, öteki pirinçlere oranla daha uzun ve daha büyük. Himalaya Dağları’nın karlı sularından beslenen basmati pirincinin gıda kıymeti ise oldukça yüksek. Şeker oranı asla olmadığı için de şeker hastalarının vazgeçilmezleri içinde bulunuyor. mevzuyla alakadar Eskişehir’de 36 senedir bakliyatçılık meydana getiren İlhami Dayar, basmati pirincinin şeker oranının sıfır bulunduğunu belirterek, şeker hastalığı olanlara tavsiye ettiklerini söylemiş oldu. Dayar, “Basmati pirinci Hindistan’da yetişen bir pirinç çeşidi. Bu pirince pirincin kraliçesi, siyah pirince de kralı deniliyor. Kral ve kraliçe denilmesinin sebebi, insan sağlığına oldukça faydasının olmasından kaynaklı. Basmati ve siyah pirinçte şeker sıfır. Biz şeker hastalarına basmati pirinci rahat bir halde önerebiliyoruz. Şeker sıfır olduğundan dolayı insülin kullanan şeker hastaları dahi bunu tüketmeleri halinde şekerleri asla artmıyor. Bunu biz insanlara veriyoruz. İnsanlar ondan sonra kontrol ettikleri süre bizlere şekerlerinin artmadığını söylüyorlar. biz de ondan dolayı tüm müşterilerimize tavsiye edebiliyoruz” şeklinde söyledi.
“Damağımıza uygun bir lezzet”
Basmati pirincinin lezzet olarak güzel bir tadının bulunduğunu ve şeker hastalarına dokunmadığını aktaran Dayar, “Lezzeti bizim düzgüsel beyaz pirinç benzer biçimde değil. birazcık daha değişik fakat damağımıza uygun bir lezzet. Lezzet olarak güzel olduğundan dolayı da bilhassa şeker hastaları rahat bir halde tüketebildikleri için, hiçbir şekilde dokunmuyor. Bu şeker hastalarına bir alternatif. Alternatif olduğundan dolayı rahat bir halde pirinç pilavını tüketiyorlar ve şekerlerine hiçbir şekilde ziyanı olmuyor. Bizde basmati pirincin 3 çeşidi var. 8 lira, 10 lira ve 12 lira. Bu 12 lira olan oldukça hususi bir ürün. Basmatinin en iri boyu. Birinci kalite olan bir ürün. Bunların hepsinde şeker oranı sıfır” şeklinde konuştu.
İnsülin kullanan şeker hastalarının dahi tüketebildiği basmati pirincinin piyasada birden fazla sahtesine rastlandığını vurgulayan İlhami Dayar, “Piyasada basmati pirinci adı altında satılan oldukça değişik ürünler var. Basmati pirinciyle asla ilgisiz olmayan pirinçleri dahi basmati diye satıyorlar. Gerçek basmati pirinci Hindistan’da yetişen, ince-uzun, pişirildiği süre fazlaca nefis lezzeti ve şekeri sıfır olan bir pirinç çeşididir” ifadelerini kullandı.
“Pilav yaptım eşime onu yedi ve şekerini ölçtü düzgüsel çıktı”
Eşi 25 senedir şeker hastası olan Ayla Hoşgör ise basmati pirincini tüketen eşinin şeker oranında hiçbir yükselme olmadığını belirterek şunları söylemiş oldu;
“Eşim 25 senedir şeker hastası. Ben buraya evde ekmek yapmak için çavdar unu almaya gelmiştim. Pirinçlere baktım ve biz bu biçim şeyleri asla yiyemiyoruz şeklinde anlattım. Buranın sahibi beyefendi de, ‘Benim size vereceğim pirinç şekerini yükseltmez’ şeklinde söyledi. Biz bunu denedik. yalnız pilav yaptım eşime onu yedi. Şekerini ölçtü düzgüsel çıktı. Biz kendimiz denediğimiz için tavsiye edebiliriz. Çünkü eşim şekerini sürekli ölçüyor. denetim altında şekeri ve asla yükselme olmadı şekerinde.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.