Celep Kasabası Web Sitesi

UBER Şoförlerine ve Yolcularına 2018de Ceza Yağdı

”  İstanbul’da taksiciler ile UBER uygulaması çalışanları arasındaki münakaşa ve kavgalar büyürken Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin 2018 yılı içinde, Uber ve benzeri uygulamalarla hizmet veren 2 bin 214 sürücü ile uygulamayı kullanan 2 bin 321 yolcuya ceza kestiği açıklandı”

UBER Şoförlerine ve Yolcularına 2018’de Ceza Yağdı

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, 2018’de UBER ve benzeri uygulamalarla hizmet veren 2 binden fazla sürücü ile uygulamayı kullanan 2 binden fazla yolcuya ceza kesti.

 İstanbul’da taksiciler ile UBER uygulaması çalışanları arasındaki münakaşa ve kavgalar büyürken Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin 2018 yılı içinde, Uber ve benzeri uygulamalarla hizmet veren 2 bin 214 sürücü ile uygulamayı kullanan 2 bin 321 yolcuya ceza kestiği açıklandı.

2018 YILINDA 2 BİN 214 SÜRÜCÜYE CEZA KESİLDİ

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik Amirliği ekipleri 2018 yılı içinde UBER ve benzeri uygulamalarla korsan yolcu taşımacılığı meydana getiren 2 bin 214 sürücüye 3 bin 6’şar lira para cezası kesti. Ceza kesilen şoförlerin büyük çoğunluğunun UBER uygulamasına kayıtlı şoförler olduğu açıklandı.

YOLCULARA DA CEZA KESİLDİ

Öte taraftan bu uygulamaları kullanarak seyahat meydana getiren yolcular da cezadan kurtulamadı. meydana getirilen çalışmalarda toplam 2 bin 321 yolcuya da 344’er lira ceza kesildiği öğrenildi. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri 2017 senesinde toplamda 4 bin 747 Uber sürücüsü ile içinde bulunan 5 bin 3 yolcuya para cezası kesmişti. 2016 senesinde meydana getirilen uygulamalarda ise 598 sürücüye ceza kesilirken 614 yolcu da ceza almıştı.

YASA NE DİYOR?

Yapılan denetimlerde izin belgesi almadan ticari etkinlik yürüten ya da almış olduğu belgenin haricinde etkinlik yürüten sürücülere Karayolları Trafik Kanunu’na bakılırsa, müteallik belediyeden izin yada ruhsat olmaksızın, belediye sınırları dahilin de ticari amaçlı yolcu taşımak maddesine istinaden 1. defada 3 bin 6 lira, ikinci defasında 5 bin 10 lira cezai işlem uygulanıyor. Bu araçlarda hizmet alan yolculara da alakalı belediyeden izin yada ruhsat almadan etkinlik gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak” maddesi uyarınca 344 lira para cezası veriliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.