Celep Kasabası Web Sitesi

Türkiye, Katar İçin harp Gemisi Üretecek

” Anadolu Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Süalp Ürkmez, AA muhabirine, sözleşme kapsamında Katar Deniz Kuvvetleri için 2 silahlı harp eğitim gemisi inşa edeceklerini söylemiş oldu”

Türkiye, Katar İçin cenk Gemisi Üretecek

Anadolu Tersanesi, Katar Deniz Kuvvetleri için 2 silahlı cenk eğitim gemisi inşa edecek.

Anadolu Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Süalp Ürkmez, AA muhabirine, sözleşme kapsamında Katar Deniz Kuvvetleri için 2 silahlı cenk eğitim gemisi inşa edeceklerini söylemiş oldu.

“TAMAMEN EĞİTİM İÇİN HAZIRLANMIŞ”

Gemilerde 72 deniz kuvvetleri öğrencisinin yada mensubunun eğitim görebileceğini belirten Ürkmez, şu şekilde devam etti:

“Sınıfları, eğitim alanları, ikinci köprü üstüyle tamamen eğitim için hazırlanmış, silah ve sensörlerle donatılmış iki vapur teslim edilecek. Söz mevzusu gemiler, Katar’ın şu anda en fazlaca gereksinim duyan kalemlerden bir tanesi. Çünkü deniz kuvvetlerinde personel bulmakta, yetiştirmekte, eğitmekte zorlanıyorlar. Bu 2 eğitim gemisi başka yan görevleri de yapabilecek, petrol botu benzer biçimde görevler üstlenebilecek. ek olarak büyük bir helikopterin inebileceği platformu da olacak. Gemiler, Katar Deniz Kuvvetlerinin hususi isteklerine uygun olarak Anadolu Tersanesi’nin kendi ekibi tarafınca dizayn edilecek.”

“İLK GEMİ 30 AYDA TESLİM EDİLECEK”

İlk gemiyi 30 ayda teslim edeceklerini ifade eden Ürkmez, ikinci geminin teslimatını da ondan 6 ay sonrasında yapacaklarını bildirdi. Ürkmez, “Sonrasında bu geminin bakım-tutumu ve idamesiyle alakalı görevlerimiz olacak. bu nedenle Anadolu Tersanesi olarak Katar ile uzun vadeli iş birliğine başlamış oluyoruz.” şeklinde söyledi.

“TÜRK FİRMALARIYLA ÇALIŞMAK İSTİYORLAR”

Süalp Ürkmez, bu aşamaya, Katar’da 5 senedir yürüttükleri temaslarla geldiklerini beyan etti. harp gemisi satmanın kolay olmadığını, uzun soluklu emek verme gerektirdiğini vurgulayan Ürkmez, şunları kaydetti:

“Öncelikle müşterinin gereksinimlerini saptamak, neye ihtiyacı bulunduğunu bulmak, ona, doğru ürünleri ve tavsiyeleri vermek gerekiyor fakat bu biçim şeyleri yaparken de tecrübenizin olması lazım. Katar Deniz Kuvvetleri delegasyonları senelerce tersanemize gelip gitti, yaptığımız ürünlere baktı. Anadolu Tersanesi’ne bir güvenleri oluştu. Bununla birlikte gereksinimlerini yavaş yavaş bizimle paylaşmaya başladılar. Paylaşılan ihtiyaçlara, müdafa sanayisinin verdiği projeler yardımıyla, dizaynına kadar yanıt verebilecek seviyeye geldik. Türkiye, kendi cenk gemisini dizayn ve inşa edebilen 10 ülkeden bir tanesi. O konuma geldiğimiz için güvenlerini kazandık. Yaptığımız ürünleri, gemileri gördüler ve 5 yıl ilkin çıkarma gemisi diye başladığımız proje acil gereksinim doğrultusunda eğitim gemisine dönüştü. sözleşme tüm detaylarıyla tamamlandı, imzalandı, artık yürürlüğe giriyor. derhal inşasına başlayacağız. Bundan sonrasında projeler var. Katar’ın planlarını biliyoruz. Çoğunluğunda Türk firmalarıyla çalışmak istiyorlar. Türkiye’de de güvendikleri firmaları seçiyorlar.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.