Celep Kasabası Web Sitesi

Meşhur Araban Sarımsağı ile Umutlar da Yeşerdi

“Araban ilçesine bağlı Köklüce, Körhacıobası, Fakılı, Eskialtıntaş, Ziyaret, Yolveren, Dağdancık, kırsal mahallelerindeki sarımsak üretimi meydana getirilen ziraat arazilerimizde son iki yıldan beri 40 bin dönüm ve üstünde gerçekleşen meşhur Araban sarımsağında üretim fazlalığı yüzünden üretilen sarımsakların düşük fiyatla satılması sebebiyle üreticilerimiz mağdur olmuştu. Ağustos ayının ilk haftasında dikimine başlanan ve yeşermeye süregelen Araban sarımsağı Eylül ayının ilk haftasında 10-15 santimetreye ulaştı. Üreticilerimizin bin bir emek ve harcamayla yetiştirilmeye devam ettikleri sarımsakta, bu yıl verimli ve bolca kazançlı bir sürem geçirmelerini bekliyoruz. ek olarak bu yıl değerinde bir rakamla satarak, emeklerinin karşılığını almalarını temenni ediyorum. Yeşeren sarımsaklarla beraber, oda başkanı olarak benim ve üreticilerimizin de bu yöndeki umutlarımızı yeşertti”

Meşhur Araban Sarımsağı ile Umutlar da Yeşerdi

Araban Ovası’nda meşhur Araban sarımsağı ile beraber iki senedir düşük fiyat yüzünden mağdur olan üreticilerin umutları da yeşermeye başladı.

Araban Ovası’nda meşhur Araban sarımsağı ile beraber iki senedir düşük fiyat yüzünden mağdur olan üreticilerin umutları da yeşermeye başladı.

Son iki senedir Araban Ovası’ndaki 40 bin dönüm ve üstünde dikimi meydana getirilen Araban sarımsağı üretim fazlalığı yüzünden düşük fiyatı ile üreticisini üzerken, bu yıl 8 bin dönüm civarında dikimi gerçekleşti. Sarımsakların yeşermesiyle beraber üreticilerin de yüksek fiyat umutları yeşermeye başladı.

Yeşeren sarımsak tarlalarında araştırmalarda bulunan Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, “Araban ilçesine bağlı Köklüce, Körhacıobası, Fakılı, Eskialtıntaş, Ziyaret, Yolveren, Dağdancık, kırsal mahallelerindeki sarımsak üretimi meydana getirilen ziraat arazilerimizde son iki yıldan beri 40 bin dönüm ve üstünde gerçekleşen meşhur Araban sarımsağında üretim fazlalığı yüzünden üretilen sarımsakların düşük fiyatla satılması sebebiyle üreticilerimiz mağdur olmuştu. Ağustos ayının ilk haftasında dikimine başlanan ve yeşermeye süregelen Araban sarımsağı Eylül ayının ilk haftasında 10-15 santimetreye ulaştı. Üreticilerimizin bin bir emek ve harcamayla yetiştirilmeye devam ettikleri sarımsakta, bu yıl verimli ve bolca kazançlı bir sürem geçirmelerini bekliyoruz. ek olarak bu yıl değerinde bir rakamla satarak, emeklerinin karşılığını almalarını arzuluyorum. Yeşeren sarımsaklarla beraber, oda başkanı olarak benim ve üreticilerimizin de bu yöndeki umutlarımızı yeşertti” şeklinde konuştu. – GAZİANTEP

Yoruma kapalı.