Celep Kasabası Web Sitesi

Büyükbaş Hayvancılık Yatırımında Süper Teşviğin bilgileri Belli Oldu

” Buna nazaran, yatırım, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi, yatırım yeri tahsisi ve altyapı desteği benzer biçimde yardımlardan yararlanacak”

Büyükbaş Hayvancılık Yatırımında Süper Teşviğin bilgileri Belli Oldu

Büyükbaş hayvancılık yatırımına sağlanan süper teşviğin bilgileri belli oldu. Buna bakılırsa, yatırım, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi, yatırım yeri tahsisi ve altyapı desteği şeklinde yardımlardan yararlanacak.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında Sütaş Süt Ürünleri AŞ tarafınca Bingöl’de yapılacak entegre teknik büyükbaş hayvancılık yatırımına sağlanan desteğin bilgileri belli oldu. mevzuya ilişkin Bakanlar Kurulu sonucu, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran, söz mevzusu yatırım, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi, yatırım yeri tahsisi ve altyapı desteği benzer biçimde yardımlardan yararlanacak.

VERGİ İNDİRİM ORANI YÜZDE 100

Kurumlar vergisi indirimi alacak yatırım için vergi indirim oranı yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 38 ve yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100 olacak.

ENERJİ TÜKETİM HARCAMALARININ YÜZDE 50’SİNE DESTEK

Yatırım, yatırım döneminde adım atmak suretiyle azami meblağ sınırı olmaksızın 10 yıl sigorta primi işveren hissesi desteğiyle 10 yıl süreli gelir vergisi stopajı desteğinden de yararlanacak.

Söz mevzusu yatırıma sağlanacak nitelikli personel desteği ise azami 55 milyon lira olacak. Nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek suretiyle 5 yıl süreyle uygulanacak.

Enerji desteği kapsamında, işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 60 milyon lirayı aşmamak suretiyle enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’si karşılanacak.

FAİZ VE KAR PAYI DESTEĞİ SAĞLANACAK

Ayrıca söz mevzusu yatırıma, 400 milyon lirayı aşmamak suretiyle kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl faiz yada kar oranı desteği sağlanacak. Faiz desteği, durağan(durgun) yatırım tutarının yüzde 80’ine kadar bir yada birden fazla aracı kurumdan kullanılacak Türk lirası, döviz yada dövize endeksli yatırım kredilerine ödenen faiz yada kar payının yüzde 80’i iktisat Bakanlığınca karşılanmak suretiyle itfa planının Bakanlığa göndermiş olduğu tarihten itibaren yapılacak kredi geri ödemeleri için uygulanacak.

YATIRIM SÜRESİ 6 YIL

Bingöl’de yapılacak entegre teknik büyükbaş hayvancılık yatırımının süresi, başlangıç zamanı olan 11 Nisan’dan itibaren 6 yıl olarak öngörülüyor. Yatırımın bu sürede bitirilememesi halinde iktisat Bakanlığı tarafınca bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek.

Öngörülen toplam durağan(durgun) yatırım tutarı 733 milyon 709 bin 212 lira olan projenin bin 12 ilave istihdam ve 40 nitelikli personel istihdamı sağlaması planlanıyor.

Söz mevzusu yatırımla, dönem başına 6 bin 500 baş damızlık süt sığırı yetiştiriciliği, dönem başına 10 bin baş süt yönlü büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve dönem başına 5 bin baş et yönlü büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yapılması öngörülüyor.

Yatırımın süt işleme kapasitesinin ise günlük bin 63 ton olması beklenirken, biogazdan senelik 39 bin megavat elektrik üretimi hedefleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.