Celep Kasabası Web Sitesi

ABDde Bir İlk! CIAin Başına İlk Kez hanım Direktör Atandı

” Pompeo’nun yerine ise Gina Haspel atandı”

ABD’de Bir İlk! CIA’in Başına İlk Kez hanım Direktör Atandı

ABD Başkanı Trump, Dışişleri Bakanı Tillerson’ı görevinden aldı ve yerine CIA Direktörü Pompeo’yu getirdi. Pompeo’nun yerine ise Gina Haspel atandı. Haspel, CIA’in ilk hanım direktörü oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, Rex Tillerson’ı görevden alarak yerine CIA Başkanı Mike Pompeo’yu atadı. CIA Direktörlüğüne getirilen isim ise Gina Haspel oldu. Haspel ABD tarihinin ilk hanım CIA direktörü oldu.

POMPEO’YA EN YAKIN İSİM

1985 senesinde CIA bünyesine katılan Gina Haspel Şubat 2017’de ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkan Yardımcılığı görevine getirilmişti. 62 yaşındaki Haspel, Pompeo’ya en yakın isim olarak biliniyor.

İŞKENCE İDDİASIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Haspel’in adı, 2002 senesinde Tayland’da El Kaideli teröristlere “waterboarding” işkencesinin uygulanmış olduğu bir ABD tesisini yürüttüğü iddialarıyla anılmıştı.

GINA HASPEL KİMDİR?

ABD Başkanı Donald Trump koltuğa oturmuş olduğu 20 Ocak 2017 tarihinden sonrasında CIA Başkanlığı’na Mike Pompeo’yu getirmişti. Pompeo kendi ekibini kurarken başkan yardımcılığı görevini Gina Haspel’e vermişti.

Daha ilkin CIA’in gizli saklı tesislerindeki işkencelerde adı anılan Haspel’in bu göreve getirilmesi ABD’de geniş yankı bulmuştu

Tayland’da bulunan CIA hapishanesini yöneten Haspel, CIA Başkanı Mike Pompeo’nun yardımcılığı görevine getirilmişti.

Pompeo, Haspel’in atamasına ilişkin yapmış olduğu yazılı açıklamada, Haspel’i “örnek bir danışma çalışanı” olarak tanımlamıştı.

Pompeo, “Haspel, kendisine verilen görevleri mükemmel şekilde neticelendirecek örnek bir kişidir. İstihbari kabiliyetlerinden dolayı oldukça şanslıyız” ifadesini kullanmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.