Celep Kasabası Web Sitesi

Rusya ve Çin Ortak Askeri Tatbikatla Dünyaya Gözdağı Verdi

“Bizim saldırgan planlarımız olmaz, olması imkansız. Bizim dış politikamız ilgilenen tüm ülkelerle yaratıcı iş birliğini hedeflemektedir. İşte bu yüzden dünyadaki 59 ülkeden 87 gözlemci bu tatbikatı izliyor”

Rusya ve Çin Ortak Askeri Tatbikatla Dünyaya Gözdağı Verdi

Rus ve Çin ordusunun çok büyük tatbikatı Vostok 2018 tam bir güç gösterisine sahne oldu. İşte Korku salan tatbikattan kareler…

1 Alana yayılan ordunun ucu bucağı yok.2 Binlerce zırhlı vasıta ve tank aynı anda harekete geçti.3 Çok sayıda helikopter de havadaydı.4 Helikopterler gerçek füzeleri ateşledi.5 Rusya lideri Vladimir Putin, son 37 senenin çok büyük tatbikatı Vostok 2018’i yerinde izledi.
6 Putin, Sibirya’daki Tsugol eğitim alanına müdafa Bakanı Sergey Şoygu ile beraber geldi.7 Tatbikatın ana etabını takip eden Rusya lideri, Rus ordusunun ve donanmasının ilk kere zor ve büyük ölçekli bir sınavdan geçtiğini söylemiş oldu.
8 Batılı ülkelerden yükselen eleştirileri yanıt veren Putin, “Bizim saldırgan planlarımız olmaz, olması imkansız. Bizim dış politikamız ilgilenen tüm ülkelerle yaratıcı iş birliğini hedeflemektedir. İşte bu yüzden dünyadaki 59 ülkeden 87 gözlemci bu tatbikatı izliyor” şeklinde söyledi.9 Putin kürsüde konuşurken, karadan havaya füzeler fırlatıldı.10 beden gösterisinin bugünkü bölümünde helikopterden indirme yapılmış oldu.11 Putin’in ziyareti sebebiyle Rus ordusu alarma geçti.12 Generaller, Rusya liderini karşıladı.13 Putin, Tsugol’da kalmış olduğu sürede elinden dürbünü düşürmedi.
14 Rus önder, tatbikatın arkasından bazı Rus, Çinli ve Moğol askerlere madalyalarını takdim etti.
15 Putin, tatbikat alanında mutfak bölümünü de denetledi.
16 Tatbikatı Çin müdafa Bakanı Wei Fenghe, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ve Moğolistan Silahlı Kuvvetler Birliği Komutanı Ganselem Lhagvasuren izledi.17 Çinli bir ordu mensubu, ip benzer biçimde dizilen askerlerin fotoğrafını çekiyor.18 Tatbikat alanında Moğolistan, Çin ve Rusya bayrakları var.
19 Vostok-2018’in ikinci gününde, roket müdafa ve radar sistemleri görücüye çıkmıştı.20 Füzeler Çin sınırına yakın Telemba eğitim sahasına getirildi.21 Kentteki ormanın içine getirilen bir öteki Rus ekipmanı, Nebo-M radar sistemi.
22 Hem radar sistemi…23 Hem de füzeler, mühendisler tarafınca kuruldu.24 Füzenin ateşlenmesiyle, Vostok- 2018 tatbikatında yeni sayfa açıldı.25 1800 kilometre menzili bulunan radar, S-300 ve S-400 füzeleri için hedef tespiti yapabiliyor.26 11 Eylül’de süregelen tatbikatın ilk günü, ağırlık tanklardaydı.27 Yüzlerce tank…28 36 bin zırhlı vasıta zemini titreterek geçti.29 Binden fazla harp uçağı ve helikopter de havada.30 Tatbikatta onlarca harp gemisi de var.31 Devasa tatbikatta, bir öteki dünya gücü Çin de yer ediniyor. Tatbikatı Çinli mevkidaşı Wei Fenghe ile beraber izleyen Rusya müdafa Bakanı Sergey Şoygu, iki memleketin tertipli askeri tatbikat yapmak için anlaştıklarını duyurdu.32 Tatbikat beş ordu eğitim sahası, dört hava üssü ve Japon Denizi, Bering Boğazı ve Okhotsk Denizi civarındaki bölgelere yayılıyor.
33 Tatbikatta yer edinen bir öteki ülke Moğolistan’ın askeri güçleriyle alakalı bir izahat yapılmadı.34 İngiliz medyası, tatbitan gelen ilk fotoğrafları ‘Putin harbe hazır’ manşetleriyle verdi.35 Rus medyası ise, Rusya’nın Çin ve Moğolistan sınırları civarlarındaki Tsugol askeri bölgesindeki cenk oyunlarında üç Rus paraşütçü tugayının mühim bir rol oynayacağını duyurdu.36 Tatbikat, Japonya’nın kuzeyindeki aidiyeti tartışmalı Kuril Adaları’nı kapsamıyor.37 Rusya, son dönemde ABD başkanlık seçimlerindeki parmağı, İngiltere’nin eski bir Rus ajanına sinir gazıyla meydana getirilen saldırıdan Kremlin’i görevli tutması ve Suriye savaşındaki görevi sebebiyle Batılı ülkelerle gerilim yaşıyor.38 Büyük gerilimin başlangıç noktası ise, Moskova’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesi oldu.39 NATO, Kırım vakasından sonrasında Rusya’nın batı sınırına binlerce asker konuşlandırdı.40 Uluslararası bağlaşık örgütü, devasa tatbikatı da yakından izliyor.41 NATO Sözcüsü Dylan White, ittifaka geçen Mayıs ayında Vostok-2018 mevzusunda data verildiğini ve gözlemleneceğini deklare etti.42 White “Her memleketin askeri güçleriyle tatbikat yapma hakkı vardır sadece bunun saydam ve tahmin edilebilir bir halde yapılması yaşamsal önemdedir” şeklinde söyledi.43 White ek olarak “Vostok Rusya’nın geniş çaplı muhabereye odaklanışını gösteriyor. ek olarak, bir süredir gördüğümüz müdafa bütçesini ve askeri varlığını büyük seviyede arttıran Rusya kalıbına uyuyor” şeklinde konuştu.44 Rusya’nın doğusundaki Vladivostok’ta Çin lideri Xi Jinping’le buluşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, dört gün sürecek tatbikatı yerinde takip etmesi planlanıyor.
45 Rus ordusunun ortalama 1 milyon askerinin bulunmuş olduğu tahmin ediliyor.46 Rusya, halihazırda iç cenk ülkesi Suriye’de Şam rejimiyle beraber savaşıyor.

Yoruma kapalı.