Celep Kasabası Web Sitesi

Balıkların Hafızasının 3 Saniye Olduğu Da Şehir Efsanesi Çıktı

” İşte, meydana getirilen araştırmayla ortaya çıkan gerçek”

Balıkların Hafızasının 3 Saniye Olduğu Da Şehir Efsanesi Çıktı

Balıkların hafızasıyla alakadar kabul gören yaygın düşüncenin de mesnetsiz olduğu ortaya çıktı. İşte, meydana getirilen araştırmayla ortaya çıkan gerçek.

1 Balıkların hafızasının yalnız 2 -3 saniye olduğuna değin efsaneleşmiş senelerdir konuşulur ve yaygın olarak kabul edilir. sadece meydana getirilen klasik koşullandırma araştırması, pek fazlaca kent efsanesi şeklinde bunu da çürüttü.2 İsrail’deki Technion Teknoloji Enstitüsü’ndeki bilim adamları akvaryuma, yem veren bir kol ekledi. Balıklar bir kez kola basmayı öğrendiğinde, daha çok yem almak için tertipli olarak geri dönecekti. hakikaten de akvaryum balıkları günün doğru zamanında kola basmayı öğrendi. Araştırmacılar, kolu yalnızca bir saatlik bir sürede yem vermesi için ayarladı ve balıklar her gün o süre içinde geri geldi.3 Plymouth Üniversitesi’ndeki araştırmada ise balıkları eğitmek için ses kullanıldı. Balıklara her yem verildiğinde belirli bir ses çalındı. Bu da balıkların, çalınan sesi yemle ilişkilendirmelerine niçin oldu. hemen sonra balıklar beş ay süresince organik ortamlarına bırakıldı. Beş ay geçtikten sonrasında, ses yine çalındı ve balıklar ilk beslendikleri yere geri döndü.
Balıklar üstüne başka bir araştırma da İskoçya’nın St. Andrews Üniversitesi’nde yapılmış oldu. Araştırmanın yürütücüsü Dr. Mike Webster bulgularını şu şekilde deklare etti:
4 “Çoğu insanda balıkların üç saniyelik hafızası olduğu düşüncesi vardır, sadece bu biçim bir olay yok. Balıkların kuşlardan ya da memelilerden daha aptal olmadığı hatta birden fazla durumda daha akıllı olduklarına değin pek oldukça kanıt bulunuyor. Golyan balığı, dikenli balık ya da süs balıkları fareler kadar zihinsel beceriye haizdir. Onlar labirentlerin çevresinde yollarını öğrenip bulabilir, öteki balıkları tanımayı öğrenebilir ve hangilerinin daha iyi rakip olduklarını hatırlayabilirler.”5 Okçu Balığı İnsan Yüzünü Tanıdı Oxford Üniversitesi ve Queensland Üniversitesi bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafınca meydana getirilen araştırmada ise okçu balığının yüzleri öğrenip algılayabildiği ortaya çıkarıldı. Av için son aşama iyi bir görüşe haiz olmaları ihtiyaç duyulan balıklara, ilk olarak iki ayrı insan yüzü yayınlandı. Balıklar, gelişmiş görsel korteks yoksunluğuna karşın 44 yeni insan yüzünü tanıyabildi.

kaynak: teyit.org

Yoruma kapalı.