Celep Kasabası Web Sitesi

Arefe (Kurban)

Arefe (Arife), Kurban bayramının bigün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Haccın iki rüknünden önde gelen vakfe bugünde yapılır. Arefe günü Arafat’ta, öğle namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğle vaktinde art arda kılınır (cem-i takdim).

Arefe günü güneş batınca hacılar Arafat’tan Müzdelife’ye hareket ederler. Arefe günü, Arafat’ta hacılar, vakitlerini yakarma, namaz, zikir, tesbih, va’z dinleme, Kur’ân okuma vb. ibadetlerle geçirirler.

Peygamberimiz arefe gününün faziletine ait olarak “Arefe gününden daha fazlaca Tanrı’ın cehennem ateşinden insanları âzat etmiş olduğu bigün yoktur” buyurmuş, yeniden “Arefe günü tutulan orucun bir önce ve sonrasında birer senelik günahları örteceği Tanrı’tan umulur” söylediği (Müslim, “Sıyâm”, 196-197) nakledilmiştir.

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç zaman farz namazların ardından, selâmdan sonrasında teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

Teşrik tekbiri de şöyledir: “Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil hamd.”

İster cemaatle, talep eder sadece başına namaz kılan, kurban kesen ya da kesmeyen yolcu olan ya da olmayan kadın-erkeğin; farz olan her namazın gerisinde Teşrik tekbirlerini getirmesi icap eder.